Allecoudent

Rozwój uzębienia dziecka od 3 roku życia

Rozwój uzębienia u dziecka od 3 roku życia

Między 3 a 6 rokiem życia w jamie ustnej nastaje względny spokój. Zęby z czasem zaczynają się od siebie odsuwać tworząc tremy. Są one potrzebne, jako dodatkowa przestrzeń dla zębów stałych, które są większe i masywniejsze niż zęby mleczne.

Sprawdź naszą ofertę

Dodatkowo w jamie ustnej zacznie pojawiać się więcej zębów gdyż uzębienie mleczne posiada jedynie 20 zębów a stałe ma ich już 32. A co się stanie, jeżeli u dziecka nie będzie szpar w uzębieniu mlecznym? W takim wypadku potrzebna jest najczęściej interwencja ortodonty. To on, poprzez aparaty ruchome, jest w stanie uzyskać przestrzeń potrzebną do prawidłowego wzrostu i rozwoju zębów stałych.

Zęby u dziecka

Około 6 roku życia dzieci zaczynają tracić mleczne siekacze i jednocześnie w jamie ustnej pojawiają się siekacze stałe, tzw. jedynki oraz pierwsze zęby trzonowe stałe, tzw. szóstki, które wyrzynają się tuż za mlecznymi trzonowcami. W kolejnym etapie wymiany zębów dziecko traci pierwsze i drugie zęby trzonowe mleczne, które zastępowane są zębami przedtrzonowymi stałymi. Cykl wymiany uzębienia kończy się w momencie wyrzynania się stałych kłów oraz drugich trzonowców tzw. siódemek. Dziecko ma wtedy około 13 lat. Ale czy to koniec? Otóż nie. Tak zwany młody dorosły człowiek będzie się musiał zmierzyć z wyrzynaniem zębów trzecich trzonowych, tzw. ósemek. Każdy inaczej to przechodzi i każda „ósemka” jest inna. Jednak bez wątpienia w tym ciężkim czasie należy być pod kontrolą stomatologa. Co może towarzyszyć wymianie uzębienia? Dziecko zaczyna zgrzytać zębami. Jest to fizjologiczny proces adaptacji jamy ustnej do następujących zmian. Zęby mleczne zaczynają się ruszać. Przy wyrzynaniu zwłaszcza stałych trzonowców, które rosną w miejscu gdzie wcześniej nie było zęba, towarzyszyć może obrzęk dziąsła, zaczerwienienie czy bolesność.

Kiedy wyrzynają się zęby u dzieci

Zdarza się czasami, że w jamie ustnej pojawia się już ząb stały, a mleczny jeszcze nie wypadł. Co wtedy? Należy udać się niezwłocznie na wizytę do lekarza, który określi czy należy taki ząb usunąć, czy jest jeszcze szansa, iż samoistnie on się zresorbuje i wypadnie.

Uzębienie u dzieci po 3 roku życia
Czy każdemu dziecku zęby wychodzą w tym samym czasie? Nie, każde dziecko przechodzi wymianę uzębienia indywidualnie. Należy jednak pamiętać o stałych kontrolach u stomatologa dziecięcego, który w odpowiednim czasie wychwyci nieprawidłowości i poinstruuje rodzica co do dalszego postępowania.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.