Allecoudent

Jak wygląda kontrola u dentysty i co ile warto robić przegląd jamy ustnej?

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak bardzo uciążliwy jest ból zęba czy jak nieestetyczne są przebarwienia szkliwa. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż zbyt mało uwagi poświęcamy kontrolowaniu stanu swojego uzębienia i całej jamy ustnej, a wizyta u dentysty jest ostatecznością. Kontrola u stomatologa powinna natomiast stać się jednym ze zdrowych nawyków w naszym życiu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy kwestię częstotliwości, ceny i przebiegu wizyt kontrolnych u dentysty.

kontrola u dentysty

Przegląd stomatologiczny - dlaczego jest tak ważny dla zdrowia?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jama ustna to swego rodzaju brama, która otwiera wirusom i bakteriom drogę do dalszych struktur organizmu. Oznacza to, że występujące w niej nieleczone zmiany czy schorzenia mogą skutkować rozwojem poważnych dolegliwości ogólnoustrojowych. Pacjent, który nie leczy dolegliwości jamy ustnej, zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu serca lub krążenia, co w żadnym stopniu nie zamyka listy negatywnych efektów braku kontrolowania stanu jamy ustnej.

Sprawdź naszą ofertę

Systematyczne wizyty u dentysty pozwalają na wyeliminowanie ryzyka pojawienia się powyższych schorzeń, ponieważ jedną z ich przyczyn może być nieprawidłowy stan jamy ustnej. Oprócz odpowiedniej diety i samodzielnej dbałości o higienę jamy ustnej regularnie przeprowadzany przegląd stomatologiczny jest najważniejszym warunkiem utrzymania jej w prawidłowym stanie. Podczas takiej wizyty stomatolog powinien nie tylko obejrzeć dokładnie uzębienie i dziąsła, ale także udzielić wskazówek higieniczno-dietetycznych oraz informacji o ogólnodostępnych metodach zapobiegania możliwym dolegliwościom.

Sprawdź:Wypełnienie światłoutwardzalne - wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Kontrolna wizyta u dentysty - stan jamy ustnej a schorzenia ogólnoustrojowe

Związek między nieprawidłowościami w strukturach jamy ustnej a innymi chorobami może działać także w drugą stronę. Dolegliwości te mogą być nie tylko powodem schorzeń ogólnoustrojowych, ale także jednym z ich objawów. Innymi słowy, zmiany w obrębie jamy ustnej, czyli na błonie śluzowej policzków i języka, dziąsłach i uzębieniu, a także wydobywający się z niej nieprzyjemny zapach, mogą być jednym z pierwszych symptomów innych, poważniejszych chorób. Nazywa się je objawami stomatologicznymi i przypisuje m.in. do infekcji wirusowych czy zaburzeń hormonalnych i metabolicznych.

Warto więc pamiętać, że nasz organizm funkcjonuje jako całość, a uzębienie i pozostałe elementy jamy ustnej są jego integralną częścią. Brak kontroli ich stanu w gabinecie stomatologicznym może negatywnie odbić się nie tylko na wyglądzie naszego uśmiechu, ale także na innych sferach zdrowia.

Wizyta kontrolna u dentysty - zdrowie i pewność siebie

Oprócz możliwości wykrycia chorób ogólnoustrojowych regularnie wykonywany przegląd stomatologiczny przynosi wiele innych korzyści. Po pierwsze, kontrola u dentysty jest pierwszym krokiem do uzyskania jak najlepiej prezentującego się uzębienia. Warto zdać sobie sprawę, ile czasu i pieniędzy miesięcznie wydajemy np. na pielęgnację włosów czy, częściej w przypadku kobiet, paznokci. Czy tak samo potrafimy dbać o zęby, które niezaprzeczalnie wpływają na nasz ogólny wygląd, a co za tym idzie - samopoczucie i pewność siebie? Na wizycie kontrolnej stomatolog nie tylko ocenia ubytki w uzębieniu, ale także jego barwę oraz ilość osadu na szkliwie i złogów kamienia. Może zalecić odpowiednie zabiegi, które po pierwsze poprawią kondycję zębów, ale także ich wygląd i estetykę uśmiechu.

Jak wygląda typowa kontrolna wizyta u dentysty?

Zakładając, że nie idziemy do stomatologa z konkretnym problemem czy dolegliwością, tylko po to, by skontrolować stan jamy ustnej, wizyta nie powinna trwać długo. Może się oczywiście zdarzyć, że dentysta wykryje ubytek lub inną zmianę wymagającą leczenia i zaproponuje wykonanie potrzebnych działań od razu.

Na wizycie kontrolnej stomatolog sprawdza nie tylko stan wszystkich zębów oraz ich wypełnień, ale także ocenia kondycję dziąseł i ogólnie całej jamy ustnej. Do takiego spotkania można (i warto) się przygotować. Należy powiedzieć stomatologowi o wszelkich dolegliwościach i zmianach dotyczących jamy ustnej, np. nieprzyjemnych uczuciu podczas jedzenia słodyczy czy picia bardzo zimnych napojów, bólu zęba mimo braku widocznego ubytku czy zmian próchnicowych, bólu lub krwawienia dziąseł, a także nieprzyjemnym zapachu.

Oprócz tego, jeśli stomatolog sam nie podejmie tego tematu, warto zasięgnąć porady na temat prawidłowego czyszczenia zębów i profilaktyki chorób jamy ustnej. Można wówczas skonsultować dobór odpowiedniej szczoteczki i płynu antybakteryjnego, technikę używania nici dentystycznej, wpływ konkretnych pokarmów na stan uzębienia, a także każdą inną nurtującą pacjenta rzecz. Warto także zapytać, czy powinniśmy wykonać zabiegi higienizacji jamy ustnej, czyli skaling, piaskowanie, polerowanie czy fluoryzację. Dbanie o nasze zęby nie kończy się bowiem na plombach i szczoteczce. Warto więc korzystać z nowoczesnych i bezbolesnych metod polepszania stanu jamy ustnej.

Sprawdź: Na czym polega piaskowanie zębów?

Co ile kontrola u dentysty powinna być planowana?

Każda dolegliwość w postaci bólu czy innego nieprzyjemnego uczucia w obrębie uzębienia lub dziąseł powinna być niezwłocznie skonsultowana ze stomatologiem. Jeśli jednak wizyta ma charakter kontrolny, jej częstotliwość z reguły określa się jako raz na 6 miesięcy. W przypadku dzieci i młodzieży wizyty kontrolne u dentysty mogą odbywać się częściej, zwłaszcza jeśli na zębach najmłodszych często pojawiają się zmiany próchnicowe. Należy także upewnić się, że zostaliśmy zapisani na kolejną kontrolę u dentysty.

Wizyta kontrolna u dentysty - jak pokonać strach?

Wielu z nas zaniedbuje stan swojego uzębienia i nie wykonuje kontroli jamy ustnej nie z powodu ignorancji, ale przez lęk, który towarzyszy myśli o jakiejkolwiek ingerencji w jamie ustnej. Przez ten strach przed rzekomym bólem wiele osób odkłada przegląd stomatologiczny w czasie, a do dentysty zapisuje się tylko w skrajnych przypadkach. Wtedy niestety może okazać się, że nie wystarczy jedna wizyta kontrolna, ale kilka spotkań, żeby wyleczyć zaawansowaną zmianę. Trzeba bowiem pamiętać, że, tak jak w przypadku każdej innej dolegliwości lub choroby organizmu, im szybciej zacznie się leczenie zęba, tym mniej inwazyjny i krótszy będzie cały proces.

Sprawdź: Dentofobia - skąd się bierze i jak pokonać strach przed wizytą u stomatologa?

Powyższe wnioski nie zmieniają jednak faktu, że strach przed fotelem stomatologicznym jest często bardzo trudny do pokonania. Oto kilka rad, które można wypróbować, by zadbać o swoją jamę ustną pod okiem specjalisty:

  • Nie należy bać się zmian i poszukiwań. Dotyczy to stomatologa - zawsze możemy go zmienić, jeśli nie będzie nam odpowiadał pod jakimś względem. Warto bowiem wybrać specjalistę, który będzie nie tylko skutecznym i doświadczonym dentystą, ale także przyjazną i pomocną osobą. To na pewno zwiększy motywację do systematycznego zapisywania się na wizyty kontrolne.
  • Na wizycie kontrolnej może okazać się, że jakiś ząb wymaga np. wypełnienia plombą i dentysta będzie chciał to zrobić od razu. Nawet jeśli, zazwyczaj słusznie, będzie przekonywał, że „nie będzie bolało”, zawsze można poprosić o znieczulenie. Dentysta chętnie je zaaplikuje, żeby zwiększyć komfort pacjenta. Obecnie praktycznie wszystkie zabiegi z zakresu stomatologii można wykonać bezboleśnie.
  • Warto nazwać swój stres i strach przed kontrolą u dentysty i próbować z nim walczyć. Można w tym celu poprosić bliską osobę, żeby towarzyszyła nam w poczekalni, zabrać książkę, lub zająć myśli w jakikolwiek inny, skuteczny sposób, żeby lęk nie wzrastał wraz z oczekiwaniem na wejście do gabinetu.
Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.