Allecoudent

Biała dieta – co to jest, co można jeść i jak długo ją stosować?

Skaling, piaskowanie i zabieg wybielania zębów siłą rzeczy zmusza nas do zastosowania białej diety. Często jednak zdarza się, że nasz stomatolog nie precyzuje słów i nie daje nam dokładnych wytycznych. Wyjaśniamy zatem, czym dokładnie jest biała dieta, na jakie jedzenie możemy sobie pozwolić i ile czasu po danych zabiegu należy ją stosować. 

biała dieta

Co to jest biała dieta?

Jak z początku mogłoby się wydawać, biała dieta wcale nie polega na jedzeniu wyłącznie białych produktów spożywczych. Jest to przede wszystkim unikanie napojów i żywności, które mogą powodować przebarwienia. Wyeliminowanie z jadłospisu pewnej grupy produktów, pozwoli nam zachować na dłużej efekt pięknych zębów. Odpowiednio dobrana dieta uchroni nasze szkliwo przed nieestetycznym wyglądem. Przestrzeganie białej diety jest kluczowe po wykonaniu kilku zabiegów, bo właśnie wtedy, jedząc niewskazane produkty, najłatwiej można zmienić kolor uzębienia. 

Jak długo stosować białą dietę?

Stomatolodzy zalecają stosowanie białej diety w przedziale między 3-14 dniami. Dlaczego rozbieżność jest tak spora? Zależy to przede wszystkim od stopnia porowatości zębów oraz indywidualnych nawyków osoby poddanej zabiegowi. Każda z osób podchodzących do zabiegów posiada pewien czas na to, aby kolor zębów się wyrównał. Jednak jeśli chcesz na dłużej utrzymać efekt wybielania zębów, zaleca się dłuższy okres stosowania białej diety – 2 tygodnie to idealny czas, który zapewnia zmniejszenie wrażliwości szkliwa po zabiegu. 

Na czym polega biała dieta?

Przede wszystkim wspomniana dieta kojarzy się z zabiegiem wybielania zębów. Nie jest to jednak jedyny zabieg, który zmusza nas do zmiany sposobu żywienia. Piaskowanie zębów jeszcze bardziej wpływa na podatność przebarwień po zabiegu niż przed nim

Kolejnym z zabiegów, po którym powinniśmy stosować wszelkiego rodzaju produkty spożywcze bez barwników, jest skaling. Po usunięciu kamienia nazębnego warto profilaktycznie przez kilka dni unikać zakazanych produktów, aby efekt mógł zostać przedłużony. Biała dieta polega zatem na unikaniu barwiących produktów, które mogłyby skrócić efekty wspomnianych zabiegów. 

Biała dieta – co można jeść po wybielaniu zębów i pozostałych zabiegach?

Przed rozpoczęciem białej diety warto wcześniej sprawdzić, jakie jedzenie pozwoli nam zachować na dłużej efekt przeprowadzonego zabiegu. Z listy wymienionych produktów możemy stworzyć pełnowartościowe, codzienne posiłki. Produkty dozwolone, które pomogą nam zadbać o szkliwo to:

 • warzywa – biała fasola, białe szparagi, biała kapusta, biała rzodkiew, cukinia i bakłażan (bez skórki), ziemniaki, czosnek, korzeń pietruszki, kalafior, 
 • owoce – banany, 
 • nabiał – sery (mozzarella, camembert biały ser i wiele innych), jogurt naturalny, mleko, masło, kefiry i maślanki, śmietana, 
 • mięso i owoce morza – białe ryby (m.in. dorsz i halibut), kurczak, indyk, krewetki, małże,
 • produkty zbożowe – białe makarony, biały ryż, kasza jaglana, płatki owsiane, wafle ryżowe, kasza jęczmienna, białe pieczywo,
 • napoje – woda niegazowana, białe wino, woda kokosowa.

Czego unikać w czasie białej diety? 

Po zabiegu wybielania zębów, piaskowaniu oraz skalingu powinniśmy unikać barwników (sztucznych i pochodzenia naturalnego). Biała dieta bazuje na wykluczeniu z codziennego menu sporej części produktów, a niektóre z nich są mało oczywiste, dlatego poniżej zamieszczamy listę, których pokarmów powinniśmy najbardziej unikać:

 • kolorowe warzywa – buraki, marchew, pomidor, czerwona kapusta, papryka, kukurydza, brokuł, szpinak,
 • owoce – owoce jagodowe (borówki amerykańskie, jagody, winogrono, maliny, truskawki), żurawina, wiśnie, 
 • nabiał – sery żółte, sery twarogowe z przyprawami, jogurty owocowe,
 • przyprawy – unikamy przede wszystkim barwiących przypraw np. curry, papryka słodka i ostra, kurkuma, chili, cynamon,
 • mięso – wystrzegamy się czerwonego mięsa i wędlin (dozwolone są te z drobiu),
 • produkty zbożowe – ciemne pieczywa, pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, 
 • napoje – zaleca się powstrzymanie od spożywania herbaty, kawy, różowego i czerwonego wina, 
 • pozostałe produkty – zupy, ciemne sosy, czekolada, produkty zawierające kakao.

Zabiegi mogą również okazać się dobrą okazją do niepalenia papierosów, ponieważ na białej diecie nie zaleca się używek – wspomnianych papierosów, leków i suplementów diety zawierających żelazo. Jeśli na co dzień korzystasz ze szminek lub błyszczyków, dobrym pomysłem będzie wstrzymanie się przed malowaniem ust przez kilka pierwszych dni. 

Biała dieta po zabiegu wybielania zębów

Zęby ciemnieją z wiekiem, jednak to dieta oraz nawyki w głównej mierze wpływają na ich odcień. Soki owocowe, kawa, herbata oraz spożywane barwniki, mogą stanowić wskazanie do wybielania zębów. Jeśli wybieliłeś zęby w gabinecie stomatologicznym, to po zabiegu dozwolone jest wyłącznie spożywanie wody. Przez kolejne 2 godziny nie należy spożywać jedzenia, przechodząc później na białą dietę, którą należy stosować przynajmniej przez 72 godziny

Warto pamiętać o tym, że przez 24 godziny po zabiegu nie należy pić bardzo zimnych lub gorących napojów (to samo tyczy się jedzenia). Jeśli wybielasz swoje zęby z użyciem nakładek, biała dieta powinna się rozpocząć w momencie rozpoczęcia wybielania i trwać przez cały okres wybielania. I oczywiście kilka dni po. 

Dieta nie tylko po wybielaniu zębów – biała dieta a skaling

Skaling zębów to zabieg, który zapobiega zbieraniu się wszystkich niepożądanych mikroorganizmów. Kamień nazębny stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii powodujących ubytki próchnicze i paradontozę, więc zabieg chroni zęby przed powstawaniem bardziej zaawansowanych chorób. 

Najbardziej narażeni na zbieranie się kamienia nazębnego są palacze i osoby pijące dużo kawy i herbaty, dlatego po przeprowadzeniu skalingu powinniśmy zastosować białą dietę, aby zapobiec szybkiemu powrotu kamienia nazębnego i móc dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem. 

Biała dieta po piaskowaniu

Niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduje kamień nazębny, przez co nasze zęby często pokrywa osad pozostawiony przez różne napoje (m.in. czerwone wino) czy papierosy. Piaskowanie i skaling zazwyczaj idą ze sobą w parze. Drugie z nich jest tak naprawdę uzupełnieniem pierwszego. Polega ono na wyrzucaniu przez piaskarkę piasku stomatologicznego pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu nieestetyczne plamy znajdujące się na naszych zębach odchodzą w niepamięć. 

Niestety wypiaskowane zęby są jeszcze bardziej podatne na przebarwienia niż były na to narażone przed zabiegiem. Przestrzeganie białej diety jest szczególnie ważne przez pierwsze 3 dni po zabiegu, ponieważ istnieje ryzyko, że w tym czasie, jedząc niewskazane produkty, nasze zęby najszybciej mogą zmienić swój kolor. 

FAQ

Biała dieta – co to jest? 

Jest to przede wszystkim unikanie napojów i żywności, które mogą powodować przebarwienia. Przestrzeganie białej diety jest kluczowe od razu po wykonaniu kilku zabiegów (wybielanie zębów, piaskowanie, skaling), bo właśnie wtedy, jedząc niewskazane produkty, najłatwiej można zmienić kolor zębów. 

Biała dieta – ile trwa?

W zależności od przebytego zabiegu i własnych preferencji stomatolodzy zalecają stosowanie białej diety w przedziale od 3 do 14 dni. Im dłużej będziemy przestrzegać diety, tym dłużej nasze zęby utrzymają biały odcień.

Biała dieta – co można pić?

Przez pierwsze trzy dni od zabiegu należy wystrzegać się kawy, herbaty oraz kolorowych napojów. Dozwolone jest picie wody niegazowanej, mleka, białego wina oraz wody kokosowej. Mimo wszystko możemy sobie pozwolić na wypicie tzw. białej kawy, jednak pod warunkiem picia jej przez słomkę.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.