Allecoudent

Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów? Na co zwracać uwagę?

Odpowiednia szczoteczka do zębów pozwoli prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej. Wybrany model powinien być komfortowy w użytkowaniu, skuteczny w swoim działaniu i jednocześnie niezawodny. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów, które warto poznać jeszcze przed zdecydowaniem się na jeden z nich. Zatem jak dobrać szczoteczkę do zębów i czym różnią się poszczególne modele? Dowiedz się już dziś!

jak dobrać szczoteczkę do zębówt

Jaka najlepsza szczoteczka do zębów – poznaj najpopularniejsze rodzaje

Najlepsza szczoteczka do zębów, która cieszy się doskonałymi recenzjami w internecie, czy jest polecana przez Twoich znajomych, wcale nie musi okazać się odpowiednim wyborem dla Ciebie. Wszystko dlatego, że każdy z nas ma inne preferencje i przyzwyczajenia. Oczywiście opiniami zawsze warto się sugerować, gdyż bywają bardzo pomocne, szczególnie gdy stajemy przed dylematem, jaką szczoteczkę do zębów wybrać.

Jednak czytając recenzje innych użytkowników, zwracajmy również uwagę na indywidualne potrzeby i oczekiwania. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wiele opinii może być złudnych i opłaconych przez producentów czy sklepy internetowe. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje szczoteczek do zębów oraz ich charakterystykę.

Szczoteczki manualne

Zwykła szczoteczka manualna jest najpopularniejsza ze wszystkich modeli. Wyróżniają się prostą konstrukcją i dobrze spełnia swoją funkcję. W przypadku szczoteczki manualnej istotna jest wielkość i elastyczność główki, rodzaj włosia oraz odpowiednie wyprofilowanie. Zaletą modeli manualnych jest niska cena, niewielki rozmiar, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca oraz fakt, że nie trzeba się martwić o naładowanie baterii.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczka elektryczna to znakomita alternatywa dla manualnego modelu. Jej działanie opiera się na wprawieniu końcówki w ruch za pomocą silnika. Okrągła główka wykonuje ruchy rotacyjne i pulsacyjne, dzięki czemu skutecznie spełnia swoje zadanie i zapewnia wysoki poziom komfortu podczas użytkowania. Elektryczna szczoteczka ma również tę zaletę, że można wykorzystać od niej różne końcówki. Rozwiązanie to pozwala na wymianę główki szczoteczki w razie potrzeby, która najlepiej sprawdzi się w czyszczeniu zębów i usuwaniu płytki nazębnej oraz resztki pokarmu. Jednak należy pamiętać, że elektryczne szczoteczki wymagają regularnego ładowania.

Szczoteczki soniczne

Szczoteczka soniczna to nowoczesny model. Szczotkowanie zębów opiera się na zasadzie wykorzystywania emisji fal dźwiękowych, które skutecznie usuwają bakterie znajdujące się w odległości do 4 mm od włosia szczoteczki. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, które trudno wyczyścić np. szczoteczką manualną. Tak naprawdę soniczne modele wystarczy przyłożyć do każdego zęba z osobna, aby mogły samodzielnie wykonać swoją pracę. Dzięki temu szczotkowanie staje się jeszcze przyjemniejsze i łatwiejsze.

Jaka szczoteczka do zębów – parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu

Poza sposobem działania szczoteczki do zębów istotne są również inne parametry, którymi warto się kierować podczas zakupu. Zwrócenie uwagi na odpowiedni kształt główki zapewni komfort użytkowania i pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Istotny jest także antypoślizgowy uchwyt, który również wpływa na wygodę podczas szczotkowania zębów.

Doskonałym wyborem są modele ze specjalnym etui, które ułatwi ich higieniczne przechowywanie lub transport, gdy wybierzemy się na wakacyjny wyjazd. Pamiętaj o zwróceniu uwagi na twardość włosia, które wypełnia główkę szczoteczki.

Jak dobrać szczoteczkę do zębów?

Nie bez znaczenia jest rodzaj włosia. Wybrana szczoteczka do rodzaju zębów i właściwe jej dopasowanie do indywidualnych potrzeb również ma ogromne znaczenie. Słabe zęby i nadwrażliwe dziąsła należy szczotkować szczoteczką o miękkim włosiu, która w tym problemie okaże się komfortowa w użytkowaniu. Jest to także znakomity wybór dla dzieci oraz dla osób po zabiegach chirurgicznych lub borykających się z paradontozą, krwawieniem dziąseł i odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Miękkie włosie szczoteczki skutecznie czyści zęby, usuwa resztki jedzenia i jednocześnie zapewnia delikatny masaż dziąseł.

Średni stopień twardości włosia jest najbardziej uniwersalny, dlatego też jednocześnie najczęściej wybierany. Szczoteczki tego rodzaju idealnie sprawdzą się wśród osób o zdrowych zębach i dziąsłach. Natomiast najtwardsze modele wyposażone we włókna czyszczące najskuteczniej usuwają osad i gromadzącą się płytkę nazębną, dlatego stanowią najlepszy wybór dla miłośników kawy, herbaty oraz dla palaczy. Jednak ze względu na możliwość spowodowania podrażnienia dziąseł i ubytków w szkliwie nie zaleca się stosowania szczoteczek z twardym włosiem na co dzień.

Jak prawidłowo myć zęby i dbać o higienę jamy ustnej?

Aby zapewnić sobie prawidłową higienę jamy ustnej, poza dokładnym szczotkowaniem, istotny jest również czas mycia zębów. Nie powinien być krótszy niż 2 minuty. Oczywiście warto czyszczenie zębów wykonywać codziennie rano i wieczorem oraz dodatkowo po posiłku.

Doskonałym uzupełnieniem pasty do zębów są także płyny do płukania i stosowanie nici dentystycznych, które świetnie nadają się do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i niwelowania płytki bakteryjnej. Dzięki nim dotrzemy do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i jednocześnie będziemy zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego, który można usunąć wyłącznie podczas zabiegów dentystycznych.

Pamiętajmy również nie tylko o dokładnym czyszczeniu powierzchni zębów, ale także dziąseł i języka. W ten sposób kompleksowo zadbamy o higienę jamy ustnej, bez względu na to czy użyjemy do mycia szczoteczki elektrycznej, manualnej czy sonicznej.

FAQ:

Jaka najlepsza szczoteczka do zębów?

Odpowiednia szczoteczka do zębów powinna być przede wszystkim skuteczna w pielęgnacji jamy ustnej i usuwaniu gromadzącej się płytki nazębnej. Włosie powinno docierać do trudno dostępnych miejsc. Podczas wyboru zwróć uwagę na miękkość włosia, jego kształt oraz rodzaj szczoteczki, która może być manualna, elektryczna lub soniczna.

Jaka szczoteczka do zębów dla dziecka?

Rodzice mogą wybrać dla dzieci szczoteczkę manualną lub elektryczną. Oba modele sprawdzą się równie dobrze, jednak różni je cena i wygoda użytkowania. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na miękkie włosie, które nie podrażni delikatnych dziąseł i zębów. Ponadto dla maluchów warto wybierać szczoteczki z małą główką, które są przystosowane do małej buzi.

Jakie są rodzaje szczoteczek do zębów?

Na rynku można wyróżnić szczoteczkę elektryczną, manualną i soniczną. Każda z nich ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji i zakupu. Doskonałym uzupełnieniem szczoteczek w codziennej pielęgnacji są irygatory oraz nici dentystyczne.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.