Allecoudent

Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych

Fluor jest jednym z podstawowych filarów w prawidłowej higienie jamy ustnej, a co za tym idzie w zdrowych zębach, dlatego fluoryzacja zębów jest tak istotna w profilaktyce próchnicy. Więcej o fluorze znajdą Państwo tu: http://www.allecoudent.pl/aktualnosci/123-fluor-szkodzi-czy-pmaga.

Fluoryzacja zębów

Ale właściwie co to jest fluoryzacja? Jest to nic innego jak dostarczenie fluoru do naszego organizmu. Mamy dwie podstawowe drogi. Endogenną, czyli wewnątrzustrojową oraz egzogenną, czyli zewnątrzustrojową. Fluoryzacja wody, fluoryzacja soli kuchennej, mleka, czy tabletki/ krople z fluorem zaliczamy do fluoryzacji endogennej.

Natomiast szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej preparatami z fluorem, lakierowanie zębów czy okłady klasyfikujemy jako fluoryzacja egzogenna. Ale jak się ma to do codziennego życia?

Fluoryzacja endo

Z fluoryzacją kontaktową spotykamy się codziennie, myjąc zęby. Nasza pasta bogata we fluor dostarcza go do twardych tkanek zęba, wzmacniając je. Istnieją jednak też inne metody aplikacji wyższych dawek fluoru. Przykładem jest szczotkowanie zębów pastami typu Fluormex w szkołach przez dzieci pod okiem higienistki stomatologicznej. Częstym pytaniem rodziców jest: czy pozwolić dziecku na taki zabieg? Przecież ma lakierowane ząbki. (więcej o lakierowaniu zębów znajdą Państwo tu: http://www.allecoudent.pl/aktualnosci/124-lakierowanie-lakowanie-lapisowanie).

Moja odpowiedź jest zawsze taka sama: tak, jak najbardziej! Obecnie ocenia się, że skuteczność lakierów fluorkowych w redukcji próchnicy wynosi około 33% w przypadku zębów mlecznych i aż 46% w przypadku zębów stałych.

Fluoryzacja w szkole jest ważnym uzupełnieniem profilaktyki przeciw próchnicowej u dziecka i jeżeli nie występuje u dziecka alergia na składniki używanej pasty, nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. A jak wygląda fluoryzacja zębów u dorosłych? Jest ona wykonywana przy okazji zabiegów higienizacyjnych, które powinny być wykonywane co pół roku.

Fluoryzacja woda

Fluoryzacja w ciąży, tak samo, jak i usunięcie twardych złogów nazębnych jest ważne, ponieważ pomaga to utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji. Jeżeli chodzi o fluoryzację endogenną najważniejsze kwestie to: fluoryzacja wody oraz tabletki z fluorem. W Polsce obecnie nie ma systemu fluoryzacji wody wodociągowej, jednak każdy rodzaj wody, zarówno taka ze sklepu, jak i z kranu zawiera w swoim składzie fluor. Każda z nich w innych stężeniach.

Aby dowiedzieć się jakie stężenie fluoru występuje w miejscu Państwa zamieszkania, warto skontaktować się z najbliższą stacją sanitaro-epidemiologiczną lub sprawdzić na stronie lokalnego dostawcy wody. Najważniejszą zasadą zarówno przed jak i w trakcie przyjmowania tabletek jest stała kontrola lekarza dentysty. Poziom przyjmowanego fluoru w postaci tabletek czy kropli jest uzależniony od całkowitego przyjmowania fluoru, co jest niezmiernie ważne zwłaszcza pośród dzieci, gdzie złe wyliczenie dawki może spowodować fluorozę. Czy fluoryzacja jest zdrowa? W odpowiednich dawkach jest nie tylko zdrowa, ale i wskazana, ze względu na swoje działanie przeciwpróchnicowe, remineralizacyjne i bakteriobójcze.

Bibliografia:

1.Z.Jańczuk, U.Kaczmarek, M.Lipski; „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny.” PZWL, Warszawa 2015. s. 174 - 180
2. D. Piątkowska; „ Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne”, Med. Tour Press International Sp. zo.o. 2009. s. 142-149
3. D. Olczak – Kowalczyk; J. Szczepańska; U. Kaczmarek.: „ Współczesna stomatologia wieku rozwojowego”, Med. Tour Press International Sp. z o.o. Otwock 2017. s. 405 -416

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.