Allecoudent

Jak mieć zdrowe zęby?

Piękne, zdrowe i mocne zęby to marzenie wielu osób. Na ich stan wpływa codzienna pielęgnacja, regularne wizyty u stomatologa oraz stosowana dieta. Niestety wiele osób jedynie marzy o estetycznym uzębieniu, gdyż w rzeczywistości stan jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia. Jednak warto wykorzystać wszystkie dostępne środki, które zlikwidują kompleks i dyskomfort. Jak mieć zdrowe i białe zęby? Dowiedz się już dziś!

jak mieć zdrowe zęby

Jak mieć zdrowe zęby i co wpływa na stan jamy ustnej?

Odpowiednie dbanie o jamę ustną i uzębienie to podstawa, aby móc cieszyć się pięknym i nieskazitelnym uśmiechem. Nawet jeśli Twoje zęby nie wyglądają jak z okładki czy jak u gwiazdy z Hollywood, to najważniejsze jest, aby były zdrowe. Wszelkie korekty mające na celu poprawę estetyki uśmiechu czy wybielanie zębów to drugorzędna sprawa. Warto pamiętać, że zwykle śnieżnobiałe i równe zęby celebrytów to po prostu licówki, które każdy z nas może sobie zasponsorować, jeśli tylko pozwoli na to budżet. Jednak niezależnie od inwestycji w poprawę własnego wizerunku – dbanie o jamę ustną jest niezwykle ważnym aspektem życia codziennego.

Problem z uzębieniem – jakie są objawy?

Nie zawsze gołym okiem jesteśmy w stanie zauważyć, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Jednak warto być czujnym, szczególnie gdy pojawią się nawet nieoczywiste objawy. Wśród symptomów, których nie należy lekceważyć, można wymienić:

 • nadwrażliwość zębów,
 • ból zębów,
 • napięcie i zmęczenie mięśni twarzy,
 • zgrzytanie zębami,
 • przebarwienia,
 • kamień nazębny,
 • tkliwość przy szczotkowaniu,
 • dyskomfort podczas żucia,
 • nieświeży oddech,
 • ubytki w zębach,
 • krwawienie dziąseł,
 • recesja dziąseł (odsłonięcie powierzchni korzenia).

Zdrowe zęby i zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej to zdecydowanie najważniejsza kwestia, od której należy zacząć. Większość z nas uważa, że odpowiednio dba o kondycję jamy ustnej. Wystarczy jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą to samodzielnie zweryfikować. Przede wszystkim:

 • Jak często myjesz zęby?
 • Czy myjesz zęby każdym posiłku?
 • Czy używasz nici dentystycznych i płynów do higieny jamy ustnej?
 • Jak wykonujesz szczotkowanie zębów?
 • Jak często wykonujesz scaling i piaskowanie?

Właściwa higiena jamy ustnej to przede wszystkim staranne mycie zębów po każdym większym posiłku (optymalnie 2-3 razy dziennie), w tym również rano i wieczorem. W ten sposób unikniesz osadzania się płytki nazębnej, która pojawia się przez osadzające się na zębach i pomiędzy nimi resztki pokarmu. Miejsca te są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, które uszkadzają szkliwo zębów i dziąsła, a także mogą być przyczyną zapalenia błon śluzowych, próchnicy i poważnych chorób. Bardzo ważny jest także prawidłowy sposób szczotkowania, w trakcie którego powinno się wykonywać dokładne ruchy wymiatające przez co najmniej 2 minuty, łącznie z dokładnym czyszczeniem języka. Po umyciu zębów warto przepłukać jamę ustną specjalnym płynem oraz wykorzystać nić dentystyczną, które pozwolą zachować jeszcze większą precyzję podczas czyszczenia zębów, a w szczególności przestrzeni międzyzębowych.

Jak widać, można popełnić wiele błędów podczas codziennych zabiegów higienicznych, które negatywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej.

Co jeść na zdrowe zęby – zweryfikuj swoją dietę

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na stan jamy ustnej. Dlatego warto wyeliminować z niej słodycze, gdyż nadmiar cukru zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Konieczne jest picie dużej ilości wody, a także spożywanie pełnowartościowych posiłków, których głównymi składnikami są świeże warzywa i owoce oraz przetwory mleczne. Niestety przyswajanie wapnia, które jest niezbędne do utrzymania zdrowych i mocnych zębów, jest mocno ograniczone, dlatego dobrym rozwiązaniem jest również suplementacja.

Wybielanie – spełnij marzenie o śnieżnobiałym uśmiechu

Zawsze możesz również wykonać zabieg wybielania zębów, jednak koniecznie w tym celu udaj się do specjalisty. Przed zdecydowaniem się na tego rodzaju usługę stomatologiczną konieczne jest wykonanie przeglądu stanu uzębienia, a także wyleczenie wszystkich zębów. W niektórych przypadkach specjalista może odradzić zabieg, np. gdy oceni, że zęby są słabe i wybielanie może znacznie pogorszyć ich kondycję.

Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa to coś, o czym nie należy zapominać. Oczywiście również w przypadku, gdy nie dzieje się nic niepokojącego. Niestety niektórych zmian i problemów możemy nie zauważyć gołym okiem, a gdy pojawią się objawy, to najczęściej jest już za późno. Ból i dużo wyższe koszty leczenia to zwykle coś, z czym należy się wtedy liczyć. W końcu nie bez powodu tak popularne jest powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, w którym jest wiele racji.

Regularne odwiedzanie dentysty pozwoli przez cały czas cieszyć się znakomitym stanem jamy ustnej i natychmiastową reakcją, gdy tylko dzieje się coś złego. Ponadto dzięki temu większość wizyt w gabinecie stomatologicznym może trwać dosłownie chwilę, co pozwoli nam pozbyć się negatywnego podejścia związanego z siedzeniem na fotelu dentystycznym. Niestety większość osób przychodzi do specjalisty zbyt późno, odwlekając w czasie swoją wizytę, przez co często jedynym ratunkiem jest kompleksowe leczenie zębów. Właśnie przez to wielu z nas ma ta duże opory przed wybraniem się do stomatologa.

Jak często odwiedzać dentystę? Z pewnością wedle jego zaleceń, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.

W trudnych przypadkach skorzystaj z pomocy specjalisty

Niektóre osoby mogą borykać się z wadami zgryzu, krzywymi zębami lub długotrwałym nieświeżym oddechem. W trudnych przypadkach zawsze należy skorzystać z pomocy specjalisty, gdyż zgryz może wymagać profesjonalnego leczenia ortodontycznego, które może okazać się koniecznie nie tylko ze względu na estetykę. Dodatkowo nieświeży oddech może być przyczyną wielu poważnych chorób, z czego możemy nie zdawać sobie sprawy. Stomatolog zleci kompleksowe badania, a także ewentualnie skieruje do innego specjalisty.

FAQ:

Jak często odwiedzać dentystę?

Standardowe wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym powinny odbywać się raz na pół roku, chyba że stomatolog zaleci inną częstotliwość.

Co jeść, aby mieć zdrowe zęby?

Aby mieć zdrowe i mocne zęby należy zadbać o swoją dietę. Zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, nabiału i przetworów mlecznych, a także suplementację, która wspomoże przyswajanie wapnia.

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Przede wszystkim należy co najmniej 2-3 razy dziennie szczotkować zęby, wykonując ruch wymiatający. Dodatkowo po umyciu zębów warto skorzystać z płynów do płukania jamy ustnej oraz z nici dentystycznych. Istotne jest także regularne odwiedzanie dentysty oraz spożywanie posiłków zawierających świeże owoce, warzywa i nabiał.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.