Allecoudent

Jak myć zęby?

W poprzednich artykułach odpowiedziałam na pytanie CZYM, teraz przyszedł czas na JAK prawidłowo myć zęby wybraną szczoteczką. Obecnie dla osób ze zdrowym przyzębiem, używających szczoteczki manualnej, poleca się metodę roll, polegającą na obrotowo – wymiatającym sposobie mycia zębów.

  Mycie zębów szczoteczką
 1. Szczoteczkę należy przyłożyć na granicy zęba i dziąsła ( tak aby pół główki szczoteczki było na dziąśle a pół na zębie) pod kątem około 45 ° w kierunku dziąsła. Następnie przy niewielkim ucisku należy wykonać ruch wymiatająco -obrotowy od dziąsła w kierunku krawędzi zębów. Procedurę należy powtórzyć 5 razy. Następnie przechodzimy do kolejnej grupy zębowej, aż wszystkie powierzchnie policzkowe zębów żuchwy i szczęki będą czyste.
 2. Mycie zębów od wewnątrz
 3. Następną powierzchnią, którą musimy oczyścić jest ta od wnętrza jamy ustnej, czyli językowa i znowu szczoteczka musi znajdować się na granicy dziąsła i zęba i dokładnie jak wcześniej wykonujemy ruchy wymiatając - obrotowe również 5 razy.
 4. Mycie bocznych zębów
 5. Ruch szorujący wykorzystywany jest w przypadku powierzchni okluzyjnych, czyli tych którymi żujemy pokarm. Ustawiamy szczoteczkę równolegle (poziomo) do tej powierzchni i szorujemy bruzdy oraz brzegi sieczne zębów.
Mycie zębów szczoteczką elektryczną

Szczoteczka elektryczna o ruchach rotacyjnych jest obecnie najlepszą opcją do czyszczenia zębów. Jej użycie jest proste. Należy przyłożyć główkę szczoteczki do powierzchni zęba odczekać około 5 sekund i przełożyć ją na kolejną powierzchnie.

Każdy ząb ma 3 powierzchnie, które muszą być oczyszczone przez szczoteczkę policzkową/wargową(zewnętrzną), okluzyjną (poziomą) oraz podniebienną/językową (wewnętrzną). Każdy ząb należy myć oddzielnie. Do szczoteczek elektrycznych zaliczane są też szczoteczki soniczne. Mycie nimi zębów nie odbiega od używania szczoteczek manualnych.

Guma do żucia

Po higienizacji domowej warto dotknąć językiem każdej strony łuku zębowego. Po co? Po prawidłowym umyciu zęby powinny być gładkie bez chropowatości. Jeżeli wyczujemy, że coś jeszcze zalega na naszych zębach, należy je w tych miejscach ponownie oczyścić. Przy nauce prawidłowego oczyszczania zębów przydatne są środki wybarwiające płytkę typu: Red-Cote czy Plaque Agent. Plaque Agent - płyn do prawidłowego szczotkowania zębówWybarwiają one płytkę nazębną co pozwala nam dokładnie zlokalizować miejsca w których zębów nie doczyszczamy. Po ich zastosowaniu należy myć zęby tak długo aż będą one pozbawione barwnika. Wybarwiacze zaleca się używać tak długo dopóki nie dojdziemy do punku, w którym po umyciu zębów nie będą miały już czego wybarwiać. Należy je zastosować po uprzednim wynitkowaniu zębów gdyż, przestrzenie styczne oczyszcza się za pomocą nitki.

Instrukcja używania nitki do zębów

Nitkę nawijamy na palce wskazujące a następnie delikatnie wprowadzamy ruchem posuwistym po zębie w przestrzeń międzyzębową. Przyciskamy do jednego zęba i wyciągamy ruchem do góry. Po przewinięciu nitki wkładamy ją w tę samą przestrzeń, przyciskamy do drugiego zęba i ruchem do góry wyciągamy. Czynność tę należy powtórzyć w każdej przestrzeni międzyzębowej. Nie należy jej wkładać pionowo w przestrzeń, aby nie uszkodzić brodawki dziąsłowej. Nitka zawsze musi mieć kontakt z zębem!

Pamiętajmy też o codziennej higienie języka. Możemy go czyścić przeznaczonymi do tej czynności skrobaczkami albo drugą stroną szczoteczki manualnej, albo osobną szczoteczką do zębów. Ruchami wymiatającymi pozbywamy się osadu znajdującego się na grzbiecie języka. Na początku prawidłowa higienizacja może być czasochłonna, ale nie możemy się zniechęcać i poddawać! Trening czyni mistrza! Tak więc do dzieła ?Bibliografia:

 1. Z.Jańczuk, U.Kaczmarek, M.Lipski; „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny.” PZWL, Warszawa 2015, s. 165 - 168
 2. R.Górska, T.Konopka; „Periodontologia współczesna” ,Med Tour Press International Sp. z o.o., Otwock 2013, s.205 - 214
 3. D. Piątkowska; „ Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne”, Med. Tour Press International Sp. zo.o. 2009, s. 108 - 112
 4. Ilustracje techniki mycia zębów: http://www.dent.rzeszow.pl/myciezebow.php

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.