Allecoudent

Zębiniaki - co to takiego?

Zębiniaki - co to takiego?

Zębiniaki to zwapnienia, które występują głównie w miazdze komorowej zęba, rzadziej korzenia. Przez długi czas mogą nie dawać objawów, a jednym z pierwszych może być wystąpienie nagłego silnego bólu.

Sprawdź naszą ofertę

Zębiniaki to zwapnienia, które występują głównie w miazdze komorowej zęba, rzadziej korzenia. Przez długi czas mogą nie dawać objawów, a jednym z pierwszych może być wystąpienie nagłego silnego bólu. 

Pochodzenie 

Zębiniaki to w rzeczywistości zwyrodnienia miazgi. Utworzone są ze zwapnionych złogów soli mineralnych. Najczęściej występują w zębach trzonowych, siekaczach dolnych oraz w zębach niewyrżniętych lub zatrzymanych.  Powstają w miejscach, w których doszło do obumarcia miazgi. Taki stan miazgi zęba najczęściej jest spowodowany zaawansowaną próchnicą, uszkodzeniem miazgi (urazy mechaniczne, np. silne uderzenie, które może naruszyć tę tkankę i doprowadzić do martwicy zęba) lub niepoprawnie przeprowadzonym leczeniem kanałowym.

Zębiniaki charakteryzuje głównie nieznane pochodzenie. Mogą pojawić się pomimo braku wymienionych czynników. Rozmiary jakie osiągają wahają się od bardzo małych, mikroskopijnych po bardzo duże powodujące zarastanie komory zęba. 

 

Rodzaje zębiniaków

Ze względu na  rozmiar, budowę i umiejscowienie, wyróżniamy kilka rodzajów zębiniaków. 

 

Ze względu na rozmiar i umiejscowienie wyróżniamy zębiniaki:

  • Rozproszone – zlokalizowane zazwyczaj w kanałach korzeni, nie są widoczne na zdjęciu RTG.
  • Zbite – znajdujące się w komorze zęba, widoczne na zdjęciu RTG.

 

Ze względu na strukturę budowy wyróżniamy zębiniaki:

  • Prawdziwe – podobne strukturą do zębiny, występują rzadko.
  • Rzekome – nie mają budowy zbliżonej do zębiny, posiadają zwapniałe komórki, które stale rozrastają się na skutek narastającego wapnienia.

 

Umiejscowienie zębiniaków pozwala wyróżnić następujące rodzaje:

  • Luźno leżące – takie zębiniaki nie przylegają do ściany jamy zębowej i w całości otoczone są przez miazgę.
  • Przyścienne – częściowo połączone z zębiną.
  • Śródzębinowe – całkowicie otoczone przez zębinę.

 

Objawy zębiniaków

Zazwyczaj zębiniaki przez długi czas nie dają żadnych objawów bólowych, a wykryte zostają dopiero podczas przeglądu jamy ustnej i wykonanym kontrolnym zdjęciu RTG. Ból pojawia się dopiero w momencie, gdy zębiniak osiągnie na tyle duże rozmiary, że zaczyna uciskać włókna nerwowe i naczynia tworzące miazgę. Z początku ból ten przypomina ból pojawiający się w przypadku dużych ubytków próchnicowych. Aby rozwiać wątpliwości przy stawianiu diagnozy i rozróżnić przyczynę bólu konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. 

 

Leczenie

W decyzji o dalszym postępowaniu znaczącą rolę odgrywa wielkość zębiniaka oraz dolegliwości związane z jego obecnością. Jeśli zębiniak jest niewielkich rozmiarów i nie wywołuje bólu, dentysta może zalecić obserwację. Gdy zębiniak powoduje ból należy usunąć zmienioną chorobowo miazgę oraz przeprowadzić leczenie kanałowe. Obecność nawet mikroskopijnych zębiniaków jest nie bez znaczenia, ponieważ ich położenie może powodować utrudniony dostęp do dna komory czy ujść kanałów zęba.  

 

Zębiniak a zębiak 

Zębiniaki nie są zmianami nowotworowymi. W stomatologii występuje nowotwór łagodny o łudząco podobnej nazwie do zębiniaka- jest to zębiak. Zębiniak, choć narasta na miazdze, nie jest zmianą nowotworową. Natomiast zębiak pojawia się na ogół w kości żuchwy i szczęki, rzadziej w tkankach dziąseł. Może osiągać bardzo duże rozmiary, skutkując deformacją kości wyrostka zębodołowego, zmianą ułożenia zębów czy zatrzymaniem wzrostu zęba stałego w kości u dzieci. Zębiaki, w przeciwieństwie do zębiniaków, usuwane są chirurgicznie, np. poprzez wyłuszczenie.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.