Allecoudent

Higiena jamy ustnej w okresie ciąży: wpływ na zdrowie matki i dziecka

Kobieta w ciąży u dentysty

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który wymaga szczególnej troski o zdrowie. Jednym z aspektów, które często są pomijane, jest dbanie o zdrowie jamy ustnej. Okazuje się jednak, że stan jamy ustnej matki może mieć wpływ na zdrowie dziecka i przebieg ciąży.

Sprawdź naszą ofertę

Gingivitis

Najpowszechniejszym problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży jest gingivitis, czyli zapalenie dziąseł. Może nasilić się podczas ciąży z powodu zmian hormonalnych (głównie wzrostu poziomu estrogenów i progesteronu). Na zapalenie dziąseł cierpi około 35% kobiet w ciąży. Zazwyczaj ma ono przebieg łagodny, a dolegliwości są łatwe do zwalczenia. W trakcie zapalenia dziąsła są wrażliwe i rozpulchnione, co ułatwia bakteriom przyleganie do powierzchni zęba i tworzenie płytki nazębnej. W takiej sytuacji dziąsła stają się wrażliwe, skłonne do krwawień, obrzęknięte, zaczerwienione a nawet mogą ulegać przerostowi. Dodatkowo w trakcie ciąży występuje zwiększone łaknienie na słodycze i ewentualne nudność mogą wpłynąć na zwiększone ryzyko akumulacji płytki nazębnej oraz powstawanie próchnicy.

Aby zapobiec tym problemom w ciąży konieczna jest wzmożona dbałość o higienę jamy ustnej oraz zalecane są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Dlatego należy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. Stosowanie past z fluorem oraz regularne płukanie jamy ustnej może również wzmacniać zęby i zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych czy próchnicy.

Wpływ zdrowia jamy ustnej na dziecko:

Zdrowa mama oznacza zdrowsze dziecko. Istnieje kilka powodów, dla których dbanie o zdrowie jamy ustnej podczas ciąży jest istotne:

  • Przedwczesne poród: Nieleczone infekcje jamy ustnej mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej.

  • Przenoszenie bakterii: Bakterie powodujące próchnicę u matki mogą być przenoszone na dziecko, zwiększając ryzyko próchnicy u niemowląt i małych dzieci.

  • Zapobieganie: Regularne wizyty u dentysty w okresie ciąży i utrzymanie zdrowej diety pomagają w zmniejszeniu ryzyka powstania problemów stomatologicznych zarówno u matki, jak i dziecka.

Opieka stomatologiczna w ciąży:

Podczas ciąży ważne jest utrzymanie regularnych wizyt u dentysty, aby monitorować stan jamy ustnej i leczyć ewentualne problemy. Lekarz stomatolog może również udzielić wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej i nawyków żywieniowych.

Zadbanie o zdrowie jamy ustnej podczas ciąży to nie tylko korzyść dla matki, ale także inwestycja w zdrowie przyszłego dziecka. Dbanie o jamę ustną podczas ciąży jest częścią kompleksowej opieki zdrowotnej.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.