Allecoudent

Leczenie zębów w ciąży

W życiu codziennym słowo próchnica przewija się niemal na każdej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, czym właściwie jest próchnica i jak wygląda leczenie zębów w ciąży?

”Leczenie

1. Czy ciąża niszczy zęby?

Sama ciąża nie ma wpływu na powstawanie ubytków próchnicowych. Jednakże w czasie ciąży, kobiety bardzo często zapominają o przestrzeganiu zasad higieny. Nocne podjadanie najczęściej nie kończy się umyciem zębów, tylko powrotem do łóżka?.

2. Dentysta a ciąża. Czy mogę iść w ciąży do stomatologa?

Tak. W ciąży należy leczyć zęby. Najlepiej w II trymestrze, ale jeżeli stan tego wymaga, leczenie może zostać podjęte w każdym momencie ciąży.

3. Czy możliwe jest znieczulenie zęba w ciąży?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania znieczulenia w ciąży. Ból spowodowany zabiegiem natomiast może niekorzystnie wpłynąć i na matkę i na dziecko.

”Znieczulenie

4. Czy mogę mieć wykonane zdjęcie RTG/RVG?

Tak. Podczas wykonywania zdjęcia RTG ważne jest, aby kobieta została starannie okryta ołowianym fartuchem. Dawka promieniowania jest niewielka i nie wpływa na rozwój dziecka.

5. Co się może stać jak nie wyleczę zębów?

Zaniechanie leczenia stomatologicznego może doprowadzić do przedwczesnego porodu, ograniczenia wzrostu wewnątrzmacicznego, cukrzycy ciążowej czy stanu przedrzucawkowego.

6. Czy krwawienie dziąseł w ciąży jest normalne?

Ciąża wpływa na zaburzenia hormonalne, które mogą objawiać się krwawieniem dziąseł. Jednakże najczęściej krwawienie jest spowodowane złogami płytki nazębnej, która często obecna jest w jamie ustnej kobiet ciężarnych.

”Krwawienie

7. Jak myć zęby, kiedy mam odruch wymiotny?

Należy poszukać powodu nudności. Może wywołuje ją smak pasty do zębów, wielkość szczoteczki? Inna pasta czy mniejsza szczoteczka mogą rozwiązać problem. Może wystarczy zmienić tylko porę szczotkowania?

8. Jak radzić sobie po porannych mdłościach?

Po wymiotach należy przepłukać jamę ustną wodą. Następnie umyć zęby po upływie 30 minut.

”Dentysta

Higiena i leczenie zębów w ciąży

Tak naprawdę ciąża nie przeszkadza w popularnych zabiegach, takich jak leczenie, wyrywanie zęba, piaskowanie, wybielanie czy nawet leczenie kanałowe. Należy jednak zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Ból zęba w ciąży i inne dolegliwości związane z uzębieniem to problem, z którym można sobie poradzić i nie należy obawiać się wizyty u stomatologa.

Jeżeli chodzi o higienę jamy ustnej, to zasady są podobne, jak zwykle. Więcej o jej zasadach, przeczytasz w podlinkowanym wpisie.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.