Allecoudent

Ciąża a dentysta i leczenie zębów – jakie zabiegi można przeprowadzić?

Czy przyszła mama może zdecydować się na leczenie stomatologiczne wedle takich samych standardów, jak kobiety, które nie są w ciąży? To stan, w którym szczególnie należy zadbać o zdrowie swoje i maluszka, który niedługo ma przyjść na świat. Przez to wiele kobiet rezygnuje z odwiedzania gabinetów dentystycznych w obawie, że wykonywane zabiegi będą zagrożeniem dla dziecka. Jednak rezygnowanie z wizyt u dentysty i wymaganych zabiegów stomatologicznych to duży błąd. W dzisiejszym wpisie rozwiejemy wszystkie wątpliwości związane z tematem – ciąża a dentysta.

ciąża a dentysta

Ciąża a wizyta u dentysty – kiedy najlepszy moment na odwiedzenie gabinetu w trakcie trwania ciąży?

Jednym z najczęściej spotykanych powiedzeń, znanym przez nas wszystkich jest „lepiej zapobiegać niż leczyć” – dotyczy ono również problemów w obrębie jamy ustnej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest regularne chodzenie do dentysty niż unikanie wizyt jak ognia i udanie się do gabinetu już w przypadku zaawansowanego stadium chorobowego. W takiej sytuacji leczenie jest bardziej wymagające, może rozwlekać się w czasie, wiązać się z dużym dyskomfortem i oczywiście większymi kosztami.

Najlepszym momentem jest zatem odwiedzenie gabinetu przed planowaną ciążą i wyleczenie wszystkich zębów, a także na jej początku, w drugim trymestrze i pod sam koniec ciąży. Nie można bać się wizyt u dentysty, gdyż przewlekłe stany zapalne i inne choroby zębów mogą znacznie zwiększać ryzyko wcześniejszego porodu. Najlepszym czasem na rutynowe leczenie dentystyczne jest wspomniany drugi trymestr, czyli okres od 14. do 26. tygodnia ciąży.

Jakie zabiegi w ciąży u dentysty można bezpiecznie przeprowadzić?

Każdy dobry specjalista, przyjmujący pacjentkę w ciąży, z pewnością zaproponuje plan skutecznego, ale jednocześnie również w pełni bezpiecznego leczenia stomatologicznego. Jest to bardzo istotne na każdym etapie ciąży, szczególnie na samym początku, który jest decydujący dla jej utrzymania i prawidłowego rozwoju. Część zabiegów w tym okresie jest możliwa do wykonania, a część zupełnie niewskazana. Które z nich można bezpiecznie wykonywać w trakcie ciąży? Poniżej lista:

  • leczenie próchnicy,
  • zatrucie zęba,
  • leczenie ortodontyczne,
  • fluoryzacja,
  • piaskowanie zębów.

Warto także wspomnieć o zabiegach, które nie są wskazane w pierwszym trymestrze, a także wymagają zgody dentysty po przeprowadzeniu szczegółowej konsultacji:

  • leczenie kanałowe zęba (endodontyczne),
  • usuwanie zęba,
  • usuwanie kamienia nazębnego,
  • zastosowanie znieczulenia.

Znieczulenie u dentysty w ciąży – czy jest bezpieczne?

Wiele przyszłych mam rezygnuje z wizyty u dentysty w obawie przed podaniem znieczulenia, które wedle ich teorii, może stanowić zagrożenie dla dziecka. Jednak nic bardziej mylnego. Obecna medycyna pozwoliła na skomponowane takich środków znieczulających, które można bezpiecznie stosować w ciąży, oczywiście informując lekarza o swoim stanie i ewentualnych problemach w jamie ustnej czy uczuleniach.

Czego nie można robić u dentysty w ciąży?

Z pewnością w czasie ciąży, a także późniejszego karmienia piersią należy całkowicie odłożyć w czasie wybielanie zębów metodą chemiczną. Dodatkowo niezalecane jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich, dlatego w tej kwestii należy je jak najbardziej ograniczyć. Reszta zabiegów dentystycznych jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, jednak z każdym kolejnym jej etapem wysiedzenie na fotelu stomatologicznym może stanowić coraz większe utrudnienie i wiązać się z dużym dyskomfortem. Z tego względu zalecane jest przeprowadzenie dokładnej kontroli dentystycznej tuż przed planowaną ciążą, aby w okresie tych dziewięciu miesięcy konieczność wizyt u stomatologa spadła do minimum. Kobietom spodziewającym się dziecka odradza się także leczenie protetyczne, które powinno poczekać do czasu szczęśliwego rozwiązania.

Ponadto zawsze słuchajmy specjalisty i stosujmy się do jego zaleceń. Dentysta powinien zapewnić indywidualne podejście do każdej pacjentki, szczególnie gdy jest w ciąży. Dotyczy to zarówno zabiegów, zaleceń dotyczących pielęgnacji i higieny jamy ustnej w domu, a także stosowanych środków.

Najczęściej pojawiające się problemy w czasie ciąży dotyczące jamy ustnej?

Dentyści na szeroką skalę obserwują ciążowe zapalenie dziąseł i zgodnie twierdzą, że jest to jeden z najczęściej pojawiających się problemów zdrowotych u kobiet w ciąży, dotyczących jamy ustnej. Na czym polega? Przede wszystkim jest związany z rozpulchnieniem, tkliwością i krwawieniem dziąseł, a także zwiększonym ryzykiem osadzania się płytki nazębnej i kamienia, co nasila stan zapalny. W efekcie pojawia się duży dyskomfort i ból, przez co kobiety często mniej chętnie szczotkują dokładnie zęby.

Negatywnie na ten stan chorobowy wpływają także poranne wymioty, a brak starannego mycia zębów może prowadzić do szybszego powstania próchnicy, do czego przyczynia się także nocne podjadanie. Z tego względu wizyty u stomatologa są częściej zalecane u przyszłych mam, aby specjalista na bieżąco mógł kontrolować stan uzębienia. Dodatkowo ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej, o co również można zapytać lekarza.

FAQ:

Czy znieczulenie u dentysty w ciąży jest bezpieczne?

Obecnie na rynku dostępne są środki znieczulające, które można bezpiecznie stosować u kobiet w ciąży, gdy okazują się niezbędne podczas różnych zabiegów stomatologicznych. Skutecznie uśmierzają ból i sprawiają, że wizyta przebiega komfortowo dla przyszłej mamy. Oczywiście decyzję o podaniu znieczulenia zawsze ostatecznie podejmuje specjalista.

Leczenie zębów w ciąży – z jakich zabiegów należy zrezygnować?

Będąc w ciąży nie zaleca się wykonywania zabiegu chemicznego wybielania zębów, a także zdjęć rentgenowskich, na które można zdecydować się tylko w przypadku dużej konieczności. Przyszłym mamom odradza się także leczenie protetyczne, z którym należy poczekać do szczęśliwego rozwiązania ciąży.

Kiedy najlepszy czas na wizytę u dentysty, będąc w ciąży?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wyleczenie wszystkich zębów przed planowaną ciążą. Natomiast w trakcie jej trwania najbezpieczniej jest wybrać się do gabinetu stomatologicznego w drugim trymestrze, czyli w okresie od 14. do 16. tygodnia ciąży.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.