Allecoudent

Ból ucha od zęba u dzieci – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Ból ucha od zęba u dziecka może być bardzo dokuczliwy i uciążliwy, dlatego rodzice powinni jak najszybciej zareagować, udając się z wizytą do specjalisty. Jego źródła mogą być różne, dlatego konsultacja jest tutaj wskazana w pierwszej kolejności. Ból może mieć charakter ostry lub napadowy, promieniować, utrudniać sen i codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się już dziś, co możesz zrobić, aby przynieść dziecku ulgę i jak skutecznie radzić sobie z tą dolegliwością.

ból ucha od zęba u dziecka

Ból ucha u dziecka od zęba – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny bólu ucha mogą być zupełnie różne, dlatego nigdy nie należy lekceważyć tego rodzaju dolegliwości i jak najszybciej udać się do specjalisty. Dzięki temu zostanie od razu wdrożone leczenie, które pozwoli jak najszybciej pozbyć się bólu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny.

Ropień zęba mlecznego

Zaawansowana próchnica może być przyczyną ropnia zęba mlecznego, dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa dziecięcego, który będzie kontrolować stan uzębienia malucha. Pozwoli to uniknąć problemów zdrowotnych lub też zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Dolegliwości bólowe związane z ropniem są bardzo uciążliwe, gdyż poza bólem ucha może pojawić się także wrażliwość na niskie i wysokie temperatury, zaczerwienienie wokół zęba oraz opuchlizna.

Zapalenie okostnej zęba

Ból zęba promieniujący aż do ucha może być także związany z zapaleniem okostnej. Wśród towarzyszących objawów może pojawić się opuchlizna nad kością, gorączka, osłabienie, apatia, rozbicie i pogorszenie nastroju. Ból promieniujący do ucha związany z zapaleniem okostnej może również pojawić się ze względu na niedoleczoną próchnicę lub pozostawiony fragment korzenia po ekstrakcji zęba.

Zapalenie miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych

Kolejną przyczyną dolegliwości bólowych odczuwanych w okolicy ucha może być zapalenie miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, za które odpowiedzialne są namnażające się bakterie. Ból w tym przypadku najczęściej jest promieniujący i bardzo uciążliwy. Ponadto ten problem zdrowotny może wiązać się z nieleczoną próchnicą u dziecka. Objawom może towarzyszyć gorączka, apatia, ból głowy, ogólne rozbicie czy odczuwanie nieprzyjemnego pulsowania w miejscu zapalenia.

Wyrastanie się zębów trzonowych

Ból ucha od zęba szóstki, siódemki bądź ósemki – wyrastanie się trzonowców może być jedną z przyczyn dolegliwości bólowych. Warto to również skontrolować u dentysty.

Ból ucha u dziecka – nie tylko od zęba

Przyczyny ból ucha nie zawsze są związane z problemami z zębami. Niekiedy mogą mieć zupełnie inne podłoże, którym może być jedno z poniżej opisanych źródeł.

  • Zapalenie ucha zewnętrznego źródłem bólu ucha u dziecka – może być spowodowane między innymi pourazowymi krwiakami małżowiny usznej, urazami przewodu słuchowego, ukąszeniami owadów, urazami mechanicznymi ucha, poparzeniami, odmrożeniami bądź stanem bakteryjnym.
  • Ostre zapalenie ucha środkowego – w przypadku zapalenia ucha środkowego najczęściej dochodzi do zakażenia przechodzącego z części nosowej gardła do wnętrza ucha przez trąbkę słuchową. Bólowi może towarzyszyć ropna wydzielina w jamie bębenkowej.
  • Pęknięcie błony bębenkowej – problem ten wiąże się z ostrym i nagłym bólem, któremu towarzyszyć może upośledzenie słuchu, szumy uszne i zawroty głowy.
  • Obecność ciała obcego w uchu – które może pojawić się tam przez celowe lub nieumyślne wprowadzenie. Najczęściej wśród nich można wymienić kawałki waty, okrągłe koraliki, pęczniejące groszki, ostre zapałki i wykałaczki lub owady. Ból ucha może nasilić się, gdy dodatkowo dojdzie do skaleczenia przewodu słuchowego lub uszkodzenia błony bębenkowej. Przy długo zalegających ciałach obcych w uchu może dojść do rozwoju stanu zapalnego i pojawienia się związanego z nim obrzęku, świądu i ropnego wycieku.
  • Obecność czopa woskowinowego w uchu – problem ten pojawia się na skutek nagromadzenia woskowiny w przewodzie słuchowym. W efekcie może pojawić się ból, ogólne złe samopoczucie czy uczucie pełności i rozpierania w uchu. Bolące ucho powinien ocenić lekarz, który w przypadku czopa zaleci irygacje, stosowanie preparatów do czyszczenia oraz metody mechaniczne z użyciem ssaków i haczyków, przeprowadzane przez specjalistów.

Ból ucha od zęba u dziecka – co może przynieść ulgę?

Gdy dziecko boli ucho, poza wizytą u specjalisty warto poznać sposoby, które pomogą uśmierzyć ból. Stopień nasilenia dolegliwości może być różny, w zależności od zaawansowania problemu zdrowotnego, dlatego doraźną pomocą mogą być leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, oczywiście podane po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Często mogą zostać zalecone krople do uszu, zawierające w swoim składzie lidokainę i glicerol. Ulgę może przynieść również olejek kamforowy, który przez rozgrzanie skóry może zmniejszyć ból. Jednak należy pamiętać, że jest to preparat przeznaczony wyłącznie do zewnętrznego stosowania, na skórę wokół ucha. Nie należy smarować nim jego wnętrza.

FAQ:

Ból ucha od zepsutego zęba – jak temu zaradzić?

W przypadku bólu ucha od zepsutego zęba należy umówić dziecko na wizytę u stomatologa. Dentysta po kompleksowym badaniu przeprowadzi leczenie bądź zaleci wyrwanie zęba, gdy rozwiązanie to okaże się korzystniejsze dla stanu małego pacjenta.

Jakie mogą być przyczyny bólu ucha u dziecka?

Ból ucha u dziecka może mieć różne podłoże. Najczęściej pojawia się ze względu na ropień zęba mlecznego, zapalenie okostnej, miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Jednak dolegliwości nie zawsze mają związek z problemami w jamie ustnej. Przyczyną bólu może być również zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego, pęknięcie błony bębenkowej, obecność ciała obcego w uchu czy też czop woskowinowy.

Ból ucha lub zęba u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

W przypadku pojawienia się bólu ucha u dziecka należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby poznać jego przyczynę, wykonać zlecone badania i zastosować się do zaleconego leczenia. Nie wolno lekceważyć tego problemu, gdyż skutki mogą okazać się bardzo poważne.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.