Allecoudent

Leczenie retencyjne u ortodonty – czym jest i na czym polega?

Aparaty ortodontyczne noszone są w celu zniwelowania wad zgryzu. Dzięki nim uzyskanie pięknego uśmiechu przestaje być marzeniem, a staje się rzeczywistością. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, dla których krzywe zęby były między innymi źródłem kompleksów. Po ściągnięciu aparatu ortodontycznego konieczne jest wdrożenie retencji. Dowiedz się już dziś, jak przebiega leczenie retencyjne u ortodonty i na czym polega.

leczenie retencyjne

Retencja ortodontyczna – co oznacza?

Pomimo że leczenie ortodontyczne jest długotrwałe i kosztowne, to przeprowadzone w prawidłowy sposób jest zdecydowanie warte swojej ceny i wszelkich poświęceń. Jednak w celu utrzymania jego efektu bardzo istotna jest retencja. Jest to końcowy etap leczenia ortodontycznego, który polega na ustabilizowaniu zębów w nowym układzie, w którym zniwelowano wadę zgryzu.

Udane leczenie ortodontyczne to nie koniec walki o piękny uśmiech

Podczas leczenia ortodontycznego na skutek zmiany pozycji zębów dochodzi do destabilizacji tkanek przyzębia, czyli tych, które otaczają ząb. Standardowy czas noszenia aparatu wynosi około 2 lata. Po tym czasie możemy już gołym okiem zauważyć zmiany w uśmiechu, który staje się równy i estetyczny. Jednak to, co widzimy na zewnątrz, nie do końca pokrywa się z tym, co dzieje się wewnątrz jamy ustnej.

Przyzębie potrzebuje znacznie więcej czasu na całkowitą przebudowę i co najważniejsze – na stabilizację zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego i wyleczeniu wady zgryzu. I właśnie tu z pomocą przychodzi inna forma leczenia w postaci aparatu retencyjnego. Jest on dobierany indywidualnie w gabinecie specjalistycznym. Najczęściej jego formę proponuje ortodonta, który również zalecał noszony aparat ortodontyczny, gdyż doskonale zna historię pacjenta i jego wady zgryzu, a także stale kontrolował wszelkie zmiany zachodzące w jamie ustnej.

Jak przebiega leczenie retencyjne u ortodonty?

Aparat retencyjny może mieć różną formę, a jego odpowiednim doborem zajmuje się specjalista. To właśnie ortodoncie powinniśmy zaufać w kwestii leczenia retencyjnego, gdyż znając historię pacjenta, z pewnością zaproponuje najskuteczniejsze rozwiązanie. Po ściągnięciu aparatu ortodontycznego zostają pobrane wyciski, które pozwolą dopasować odpowiedni aparat retencyjny w przypadku, gdy specjalista zaleci ruchomą retencję. Jeśli jednak najlepiej w danej sytuacji sprawdzi się drut retencyjny, to zwykle już na tej samej wizycie jest przyklejany na stałe na wewnętrznej stronie zębów. Oczywiście następuje to po wykonaniu starannej higienizacji jamy ustnej, która ma na celu usunięcie kamienia nazębnego z powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Retencja na zęby – rodzaje aparatów retencyjnych

Wśród aparatów retencyjnych można wymienić kilka różnych rodzajów, które dzielą się na retainery ruchome i stałe. Wszystkie z nich są skuteczne, oczywiście pod warunkiem stosowania się do zaleceń ortodonty i regularnego ich noszenia. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • akrylowe płytki Hawleya – ruchomy aparat retencyjny przeznaczony głównie do stosowania na noc
  • przezroczyste płytki termoformowalne – szyny obejmujące wszystkie zęby, przeznaczone oddzielnie na górny i dolny łuk, są praktycznie niewidoczne,
  • płytki Schwarza – wykonane z akrylowej podstawki i klamer utrzymujących aparat na zębach na właściwej pozycji,
  • drut retencyjny – to stała forma retencji, przyklejana po wewnętrznej stronie zębów, jednocześnie jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla pacjentów i zupełnie niewidoczne.

Retencja na zębach – ile trwa?

Noszenie aparatu retencyjnego jest niezwykle ważne, gdyż w przypadku niezastosowania się do zaleceń ortodonty w tej kwestii wyleczone wady zgryzu mogą szybko wrócić, choć wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemów, z którymi pacjent zgłosił się do gabinetu. Wielu z nich zastanawia się, ile trwa retencja. Czas noszenia aparatu retencyjnego zależy od kilku czynników. U dzieci jest zdecydowanie najkrótszy, a u dorosłych najczęściej trwa kilka miesięcy lub lat, a niekiedy nawet całe życie.

Retencja – ortodoncja, która gwarantuje długotrwałe efekty

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, pamiętajmy, że retencja to jedna z dziedzin ortodoncji, która jest niezwykle istotna dla każdego pacjenta. Nie należy lekceważyć zaleceń ortodonty, gdyż to właśnie od retencji zależą końcowe efekty leczenia ortodontycznego i to, jak długo uda nam się je utrzymać.

Niezastosowanie leczenia retencyjnego może okazać się opłakane w skutkach, gdyż nawrót wady zgryzu w takiej sytuacji jest bardzo prawdopodobny i to w krótkim czasie. Wpływ na ten stan rzeczy ma wiek pacjenta, ponieważ u dorosłych znacznie trudniej utrzymać efekty osiągnięte w leczeniu ortodontycznym niż u dzieci. Dodatkowo wszystko zależy od tego, z jakimi wadami zgryzu zgłosiliśmy się do ortodonty. Im poważniejsze, tym zdejmowany lub stały aparat retencyjny jest bardziej wymagany.

Zatem jeśli zadajesz sobie pytanie, czy retencja na zębach jest konieczna, to odpowiedź jest tylko jedna. Zdecydowanie tak, szczególnie gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie jej zalety oraz koszt związany z leczeniem ortodontycznym. W innym przypadku Twoje poświęcenie i wydane pieniądze poszłyby na marne.

FAQ:

Retencja na zęby – czy jest konieczna?

Retencja na zęby w większości przypadków jest konieczna. Niektóre osoby mogą nosić zdejmowane aparaty retencyjne, a inni stałe – wszystko zależy od decyzji ortodonty. Jeśli pacjent zrezygnuje z tego etapu leczenia, musi liczyć się z tym, że wada zgryzu może szybko powrócić i jedynym sposobem na jej zlikwidowanie będzie ponowne założenie aparatu ortodontycznego.

Aparaty retencyjne – jakie są rodzaje?

Można wyróżnić stałe i ruchome aparty retencyjne. Pierwszym z nich jest drut przyklejany po wewnętrznej stronie zębów, który jest komfortowy w noszeniu dla pacjentów i zupełnie niewidoczny. Wśród ruchomych modeli można wymienić płytki Hawleya przeznaczone na noc, płytki termoformowalne obejmujące cały górny i dolny łuk oraz płytki Schwarza z klamrami gwarantującymi utrzymanie na właściwej pozycji.

Kiedy przychodzi czas na retencję?

Retencja zębów rozpoczyna się w chwili zdjęcia apartu retencyjnego. Jej długość zależy od wielu czynników. U dzieci trwa najkrócej, a u dorosłych kilka lat, a niekiedy nawet całe życie.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.