Allecoudent

Aparat na zęby zdejmowany – rodzaje ruchomych aparatów ortodontycznych. Kto może nosić?

Aparat na zęby zdejmowany to doskonały sposób na leczenie ortodontyczne wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, aby zadbać o swój uśmiech i zlikwidować kompleksy. W dzisiejszym wpisie bierzemy pod lupę ruchomy aparat ortodontyczny. W poradniku znajdziesz wiele ciekawostek i porad, które z pewnością przydadzą się jeszcze przed wizytą u specjalisty.

aparat na zęby wyjmowany

Aparat na zęby ruchomy – na czym polega jego noszenie?

Ruchome aparaty na zęby są skutecznym sposobem walki dotyczącej korekty niewielkich wad zgryzu. Są stosowane przede wszystkim u dzieci, gdyż najlepsze efekty gwarantują u pacjentów między 4 a 12 rokiem życia. Warto pamiętać, że tylko dzięki systematyczności noszenia aparatu ruchomego możemy uzyskać zadowalające i co najważniejsze – trwałe rezultaty.

Zdejmowany aparat ortodontyczny wymaga noszenia przez większą część dnia (najlepiej przez 12-16 godzin). Jak sama nazwa wskazuje, można go swobodnie zakładać i zdejmować, jednak powinien być jak najczęściej użytkowany, co przełoży się na skuteczność leczenia wady zgryzu.

Jak go prawidłowo zakładać? W przypadku modelu przeznaczonego na zęby żuchwy należy umieścić i docisnąć płytkę akrylową do językowej powierzchni wyrostka zębowego, pomagając sobie przy tym palcami wskazującymi. Należy go zakładać symetrycznie, aby uniknąć uszkodzenia bądź wygięcia zastosowanych w nim drutów. Prawidłowe założenie klamer podtrzymujących gwarantuje komfort i wygodę pacjentowi. Ponadto wiąże się to z uczuciem, że ruchomy aparat na zęby prawidłowo działa i ściśle przylega do błony śluzowej podniebienia. Model, w zależności od wady, może być także umiejscowiony w wyrostku zębodołowym żuchwy.

W przypadku noszenia ruchomego aparatu ortodontycznego niezwykle istotne są regularne wizyty kontrolne. Powinny się odbywać zgodnie z harmonogramem ustalonym wcześniej z lekarzem prowadzącym.

Aparat ruchomy na zęby dla dzieci – jak je przekonać do noszenia?

Wyjmowany aparat ortodontyczny najczęściej jest stosowany w początkowym etapie terapii ortodontycznej. Z początku dzieci mogą nie być chętne do regularnego noszenia, jednak warto je przekonać. Przede wszystkim należy przekazać im zalety płynące z korygowania wad zgryzu, które są również omawiane podczas wizyty u ortodonty. Bardzo ważne jest wybranie miejsca specjalizującego się w pomocy dla najmłodszych pacjentów. Stomatologia dziecięca wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także właściwego podejścia do maluchów.

Bardzo istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu ruchomego. Należy o to zadbać już na samym początku. Wszyscy pacjenci stosujący tę metodę leczenia są znacznie bardziej narażeni na halitozę, próchnicę czy nawracające stany zapalne. Przyczyną problemów może być przede wszystkim nieprawidłowe czyszczenie aparatu ortodontycznego, na którym bytują bakterie, gdyż chropowata powierzchnia, z której wykonano płytkę akrylową, jest idealnym miejscem do ich rozwoju. Najłatwiejszym sposobem na doczyszczenie wszelkich elementów jest wykorzystanie pasty do mycia zębów przy użyciu szczoteczki, która dotrze do trudno dostępnych miejsc.

Aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych – czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zawsze warto zdecydować się na leczenie wad zgryzu, nie tylko ze względów estetycznych. Bardzo istotny jest fakt, że problemy z uzębieniem i nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku zębowym może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Należy do nich podatność na mechaniczne uszkodzenie zębów, nawracające stany zapalne czy ryzyko wystąpienia próchnicy.

Rodzaje aparatów zdejmowanych na zęby

Rodzaje aparatów ortodontycznych dzielą się na kilka modeli, które różnią się przede wszystkim funkcją i oczekiwanym efektem leczenia. Wybrany wariant powinien być indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta i jego wady. Ponadto należy zawsze stosować go wedle zaleceń lekarza.

Aparaty ruchome stosowane w leczeniu wad zgryzu dzieli się na:

  • aktywatory – aparaty zdejmowane stosowane we wczesnym leczeniu ortodontycznym, umożliwiające przesunięcie się wyrzynających zębów do wskazanych miejsc w łukach;
  • trainery – ruchome aparaty stosowane u dzieci w celu zapobiegania powstawaniu wad zgryzu, gdyż oddziaływają na mięśnie jamy ustnej, co korzystnie wpływa na poprawę kształtu łuku zębowego;
  • płytki Schwarza – aparaty aktywizujące wzrost kości na szerokość, co pozwala poszerzyć górne i dolne łuki zębowe;
  • Twin Blocki – aparaty dwuszczękowe, składające się z górnej i dolnej płytki, korygują wychylenie zębów i przesuwają żuchwę do przodu.
  • Expandery – aparaty stosowane, gdy występuje nadmierne zwężenie łuku zębowego, gdyż mają na celu jego właściwe poszerzenie.
  • System Invisalign – nowoczesna forma leczenia ortodontycznego, w przypadku której aparat działa w celu stopniowego przesuwania zębów do pożądanej pozycji, jednak jest praktycznie niezauważalny po założeniu;
  • Clear Aligner – przezroczyste nakładki umieszczone na szynie, które stosowane są głównie u pacjentów w leczeniu stłoczeń i diastemy.

Aparat ruchomy dla dorosłych – efekty

Wielu dorosłych pacjentów zastanawia się, czy aparat na zęby wyjmowany będzie dobrym rozwiązaniem także u nich. Utrwalone wady zgryzu czy zaniedbany w okresie dojrzewania, nieprawidłowo ułożony łuk zębowy może wymagać innej formy leczenia ortodontycznego. Mowa między innymi o aparacie ortodontycznym, który jest na stałe przytwierdzony do zębów. Taki model zapewni znacznie lepsze efekty i okaże się skuteczniejszy przy systematycznym stosowaniu.

FAQ:

Ruchomy aparat ortodontyczny – kto może go nosić?
Standardowy aparat ruchomy jest przeznaczony do leczenia wad zgryzu u najmłodszych pacjentów. Najlepsze efekty można zaobserwować u dzieci między 4 a 12 rokiem życia. Natomiast nowoczesne nakładki można z powodzeniem stosować również u dorosłych, przy niewielkich odchyleniach zębów. Poważniejsze wady wymagają noszenia aparatu stałego.

Aparat ortodontyczny zdejmowany – jakie wady zgryzu można nim wyleczyć?
Aparaty ortodontyczne ruchome wykorzystuje się głównie do leczenia małych i średnich wad zgryzu. Najczęściej wśród nich można wymienić przerwy między zębami, bruksizm czy też nieprawidłowe położenie łuku zębowego. Po zakończonym leczeniu konieczne jest noszenie nakładek pełniących funkcję profilaktyczną i podtrzymującą efekty leczenia.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?
Do czyszczenia aparatów ortodontycznych ruchomych warto wykorzystać pastę do zębów i specjalną szczoteczkę i starać się dotrzeć nią do najdrobniejszych szczelin. Najtrudniej dostępne są okolice śrub. Podczas mycia konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie uszkodzić drobnych elementów i nie odkształcić drutów.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.