Allecoudent

Aparat bezligaturowy – czym różni się od standardowego aparatu ortodontycznego?

Jeszcze do niedawna o przynależności do grupy szczęśliwców o równym zgryzie decydowały właściwie tylko uwarunkowania biologiczne. Dzisiejsze techniki dentystyczne i ortodontyczne pozwalają natomiast na uzyskanie pięknego wyglądu zębów niemalże z natychmiastowym efektem działania. Możliwość zwiększenia atrakcyjności uśmiechu stała się dostępna dla coraz większej liczby pacjentów, jednak jak nie pogubić się w mnogości opcji, które oferuje nam branża i specjaliści? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na szereg nurtujących pytań dotyczących aparatów bezligaturowych i tego, czym różnią się od tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

aparat bezligaturowy

Co warto wiedzieć decydując się na leczenie ortodontyczne?

Nieprawidłowości ustawienia zębów odbierają chęć uśmiechania się wielu pacjentom. Jest to aspekt, któremu warto się przeciwstawić nie tylko ze względu na oczywiste korzyści zdrowotne. Zdarza się, że to komfort psychiczny może być głównym źródłem witalności i dobrej kondycji dla całego organizmu. Pomimo że na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno, to nie warto z nim zwlekać. W wieku dorosłym czaszka i szczęka ludzka osiągają docelowe rozmiary, co znacznie zmniejsza ich podatność na modyfikacje.

Umów się na wizytę!

Przygotowanie do leczenia ortodontycznego – o czym warto pamiętać?

Przed przystąpieniem do leczenia należy upewnić się, że zęby pozbawione są wszelkich tkanek próchnicowych. Obecność aparatu w jamie ustnej może utrudnić ich późniejsze usunięcie i dodatkowo namnażać obecne już w ustach bakterie. Przed założeniem aparatu niezbędny jest także skaling, piaskowanie i wykonanie szeregu zdjęć rentgenowskich, dlatego planując leczenie ortodontyczne, należy wziąć pod uwagę ewentualne plany ciążowe. Okres ciąży nie jest bowiem odpowiednim momentem na zakładanie aparatu nazębnego. Ma to związek z licznymi zdjęciami RTG zagrażającymi dziecku oraz z prawdopodobną nadwrażliwością dziąseł w tym czasie. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia i wyboru sposobu jego przebiegu warto skonsultować się z ortodontą, który rozwieje wszystkie potencjalne obawy i wątpliwości w tym zakresie.

Korzyści płynące z korekty wady zgryzu:

 • Ograniczenie ścieranie się zębów, a także zahamowanie ich niszczenia mechanicznego
 • Redukcja dolegliwości bólowych związanych z nieprawidłowym ustawieniem zębów lub chorób skroniowo-żuchwowych
 • Ułatwienie utrzymania wysokiego poziomu higieny w jamie ustnej, co działa przeciwpróchniczo i zapewnia świeży oddech na dłużej
 • Podniesienie komfortu psychicznego i zwiększenie pewności siebie
 • Poprawa estetyki wyglądu twarzy
 • Redukcja kompleksów
 • Poprawa jakości snu, jeśli występują choroby towarzyszące, takie jak bruksizm

Aparat bezligaturowy a ligaturowy

Terminologia ortodontyczna może brzmieć nieco enigmatycznie dla osób, które pierwszy raz mają bezpośrednią styczność z tą branżą. Tymczasem główną cechą wyróżniającą aparat bezligaturowy od tradycyjnego jest po prostu brak charakterystycznych gumek podtrzymujących zamki. Co więcej, łuk tego aparatu ma możliwość swobodnego poruszania się po linii zębów. To nie tylko zmniejsza tarcie i nacisk mechaniczny na zęby, ale także wyraźnie przyspiesza proces leczenia. Aparat bez gumek ceniony jest przez pacjentów również ze względu na zmniejszoną potrzebę wizyt kontrolnych i łatwość czyszczenia. Brak ligatur ponadto korzystnie wpływa na względy estetyczne leczenia. To świetna alternatywa dla osób, które zarówno pod względem wizualnym, jak i komfortowym źle czują się w tradycyjnym aparacie ortodontycznym.

Czym różni się aparat bezligaturowy od aparatu ligaturowego – podsumowanie

 • Jest pozbawiony charakterystycznych ligatur, potocznie nazywanych „gumkami”
 • Zapewnia krótszy proces leczenia
 • Cechuje się wysokim komfortem użytkowania
 • Zmniejsza potrzebę wizyt kontrolnych
 • Nie przeciera ani mechanicznie nie niszy szkliwa zębnego
 • Jest bezpieczny, ze względu na brak ostrych krawędzi

Jak długo trwa leczenie aparatem bezligaturowym?

Długość redukcji wady zgryzu w głównej mierze jest zależna od stopnia jej aktualnego stadium rozwoju. Nie ulega jednak wątpliwości, że stawiając na aparat bezligaturowy można spodziewać się znacznie szybszych rezultatów, niż wybierając aparat tradycyjny. Przyjmuje się, że wspomniana różnica czasowa oscyluje w granicach 6 miesięcy, przy czym pierwsze rezultaty leczenia aparatem bezligaturowym widoczne są już po 10 tygodniach. Szacując czas leczenia zgryzu, należy natomiast także uwzględnić takie czynniki jak wiek pacjenta i stopień zaangażowania w realizacji zaleceń lekarza. W momencie zaniedbania okresu leczenia retencyjnego i niestosowania się do zaleceń lekarza czas całkowitego leczenia znacznie się wydłuża i może trwać nawet kilka lat.

Cena aparatu bezligaturowego

Badania kliniczne bezprecedensowo potwierdzają wyższość aparatów bezligaturowych nad ligaturowymi. Nowoczesne łuki umożliwiają bowiem wyjątkowo szybkie repozycjonowanie zębów i niemal natychmiastowe uzyskanie spektakularnego uśmiechu. Aparat bez gumek jest nie tylko bardziej skuteczny od tradycyjnego, ale niestety także i droższy. Jego cena waha się w granicach kilku tysięcy złotych za łuk. Dla przykładu cena tradycyjnego aparatu metalowego może mieścić się w przedziale już od 1500-2500 zł. Planując budżet na leczenie ortodontyczne, należy także wziąć pod uwagę cenę wizyt kontrolnych. Podczas użytkowania aparatu bezligaturowego jest ich znacznie mniej, co analogicznie zmniejsza różnicę pomiędzy kosztami leczenia aparatem tradycyjnym a tym bez ligatur. Trzeba pamiętać, że właściwie wszystkie gabinety ortodontyczne oferują dzisiaj usługi za opłatą ratalną. Stojąc przed wyborem właściwego dla siebie sposobu leczenia wad zgryzu, warto uwzględnić wszystkie te czynniki.

Aparat bezligaturowy – synonim większego komfortu użytkowania

Aparat bez gumek jest bardzo prosty i przyjemny w użytkowaniu. Nie uszkadza on szkliwa zębów ani nie podrażnia błon śluzowych jamy ustnej. Konstrukcja zdecydowanie ułatwia czyszczenie szczelin między zębami, a także między zębami a aparatem. Warto pamiętać, że zasady higieny podczas leczenia ortodontycznego są wyjątkowo rygorystyczne. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą bowiem do dużej ilości powikłań. Ich następstwami jest przede wszystkim próchnica, choroby dziąseł i przyzębia oraz nadżerki błon śluzowych. Wybór aparatów bezligaturowych zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia niechcianych konsekwencji.

Higiena i postępowanie podczas leczenia ortodontycznego - wskazówki

Obecność jakiegokolwiek aparatu ortodontycznego w jamie ustnej zwiększa ryzyko pozostawania w niej resztek żywności mimo regularnego szczotkowania. Zaleca się w takim przypadku stosowanie nici dentystycznych, płynów do płukania jakby ustnej oraz szczoteczek elektrycznych. Trwałe efekty leczenia ortodontycznego natomiast można podtrzymać skrupulatnym podejściem do zaleceń lekarza. Co więcej, jeśli leczenie retencyjne i stosowanie aparatu retencyjnego zostaną zbagatelizowane, to w dłuższej perspektywie należy spodziewać się recesji nierównego zgryzu.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.