Allecoudent

Koferdam w stomatologii – zastosowanie w leczeniu dentystycznym

Koferdam to chętnie stosowane w stomatologii akcesorium, które zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i usprawnia przeprowadzane zabiegi. Dentyści używają go m.in. podczas leczenia kanałowego. Sprawdź, jak działa koferdam stomatologiczny oraz kiedy należy go zastosować.

Koferdam w stomatologii

Koferdam – co to jest?

Wykonywanie zabiegów stomatologicznych wymaga wiedzy oraz precyzji. W leczeniu zębów niezbędne są również odpowiednie narzędzia wykorzystywane przez dentystów. Jednym z nich jest koferdam stomatologiczny. Po raz pierwszy akcesorium przypominające dzisiejszy ślinochron wykorzystał w XIX wieku prowadzący swoją praktykę w Nowym Jorku Sanford C. Barnum. Potrzebował on sprzętu, który pozwoliłby mu oddzielić chorego zęba od śliny. W tym celu wyciął w wodoodpornej serwetce otwór, dopasowując ją do jamy ustnej pacjenta. Dziś stomatolodzy coraz chętniej wykorzystują koferdam. Co to akcesorium może zmienić podczas zabiegu? Przede wszystkim, ułatwia ono dokładne zdiagnozowanie problemu oraz jego skuteczne usunięcie.

Sprawdź naszą ofertę

Jak zakłada się koferdam stomatologiczny?

Obecnie koferdamy stomatologiczne składają się ze specjalnej płachty wykonanej z lateksu lub silikonu. Warto o tym pamiętać i przed planowanym zabiegiem sprawdzić, czy materiał, z którego jest zrobione akcesorium, nie wywołuje u pacjenta reakcji alergicznych. Przed rozpoczęciem leczenia, stomatolog, wykorzystując specjalny dziurkacz, robi w gumie otwór odpowiadający wielkości zęba, w którym pojawił się ubytek, dzięki czemu możliwe jest jego wyizolowanie.

Do utrzymania gumy w odpowiednim miejscu wykorzystywane są klamry. Ich budowa została opracowana w taki sposób, aby odpowiadały one budowie zębów. Płachta dodatkowo jest naciągana na ramkę, którą umieszcza się wokół ust pacjenta. Najczęściej przyjmuje ona kształt litery „U”. Odpowiednio dopasowany koferdam stomatologiczny sprawia, że lekarz widzi wyłącznie zęba wymagającego leczenia oraz zęby, które do niego przylegają. Co więcej, akcesorium jest dostępne w różnych kolorach np. niebieskim oraz zielonym. Jeśli lekarzowi zależy na uzyskaniu kontrastu, może wykorzystać np. czarną płachtę.

Sprawdź: Objawy i leczenie zapalenia przyzębia

Trzeba też zaznaczyć, że prawidłowo założony koferdam stomatologiczny nie powinien przeszkadzać w oddychaniu. Czasem stosuje się także gumy zapachowe, które mogą zwiększyć komfort zabiegu. Jeśli płachta założona wokół poszczególnych zębów wywołuje u pacjenta ból, lekarz zazwyczaj podaje danej osobie znieczulenia. Warto też podkreślić, że dostępne są zarówno cienkie, jak i grubsze akcesoria. Choć pierwsze zdecydowanie łatwiej się nakłada, drugie zwykle lepiej spełniają swoją funkcję.

Leczenie kanałowe – koferdam jako element usprawniający pracę stomatologa

Dlaczego dentyści decydują się na używane koferdamu? Stomatologia to dziedzina, w której ważna jest przede wszystkim precyzja, a opisywane akcesorium pomaga w dokładnym wykonaniu określonych zabiegów w jamie ustnej. Europejskie Stowarzyszenie Endodoncji wprowadziło nawet wytyczne mówiące o tym, że leczenie kanałowe powinno być przeprowadzane z wykorzystaniem koferdamu. Prawidłowo założona guma, umożliwia lekarzowi szczegółowe obejrzenie chorego zęba, co pozwala na zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Akcesorium oddziela dany ząb od pozostałych, a ponadto stanowi barierę między nim a językiem i policzkami.

Sprawdź: Objawy i leczenie zapalenia przyzębia

Koferdam stomatologiczny sprawia także, że do wybranej części jamy ustnej nie dociera wilgoć, uniemożliwiająca założenie wypełnienia. Co więcej, dzięki naciągniętej na ramkę gumie do leczonego zęba nie mają dostępu bakterie znajdujące się w ślinie. Prawidłowo założone akcesorium chroni przed zaparowaniem wykorzystywane przez dentystę lusterko, co również ułatwia przeprowadzenie leczenia kanałowego i sprawia, że zabieg może trwać krócej.

Założenie koferdamu stomatologicznego znacznie zmniejsza też prawdopodobieństwo połknięcia przez pacjenta sprzętu, którego używa dentysta. Ponadto oddzielenie zęba od policzków i języka zabezpiecza tkanki przed skaleczeniem czy podrażnieniem. W związku z tym, dzięki wykorzystaniu koferdamu, zabieg jest nie tylko bardziej precyzyjny, lecz także bezpieczniejszy. Dodatkowo akcesorium nie wywołuje dyskomfortu u pacjenta ani nie powoduje problemów z oddychaniem, co okazuje się szczególnie ważne podczas dłuższych zabiegów stomatologicznych, jakim jest leczenie kanałowe.

Sprawdź: Ubytki klinowe – przyczyny powstawania oraz koszt leczenia

Koferdam w stomatologii – kiedy jeszcze powinno się go wykorzystać?

Należy jednak zaznaczyć, że opisywany ślinochron jest wykorzystywany nie tylko podczas leczenia kanałowego. Koferdam ze względu na swoje liczne zalety znajduje zastosowanie w czasie wielu zabiegów dentystycznych wymagających oddzielenia zębów od śliny pacjenta oraz zawartych w niej drobnoustrojów. Lekarze coraz chętniej wykorzystują go w stomatologii zachowawczej. Zastosowanie tego akcesorium sprawia, że nie ma konieczności wymiany wacików pochłaniających nadmiar wilgoci, dzięki czemu leczenie zębów zajmuje zwykle mniej czasu.

Należy także podkreślić, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do zastosowania koferdamu stomatologicznego z wyjątkiem uczulenia na lateks. Leczenie z wykorzystaniem tego akcesorium może wydawać się nieprzyjemne dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych, jednak po wcześniejszym poinformowaniu dentysty, gumę zakłada się w taki sposób, aby nie uniemożliwiała ona swobodnego wdychania i wydychania powietrza. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zastosowania tego akcesorium, poinformuj o nich stomatologa, który wyjaśni interesujące Cię kwestie.

FAQ:

1. Kiedy wykorzystuje się koferdam?

Koferdam przede wszystkim używany jest podczas leczenia kanałowego. Należy jednak zauważyć, że coraz częściej stomatolodzy wykorzystują to akcesorium podczas innych zabiegów, np. wypełniania ubytków próchnicowych.

2. Jakie zalety ma stosowanie koferdamu?

Ślinochron znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych. Dzięki niemu dentysta oddziela chorego zęba od śliny, w której dodatkowo mogą znajdować się bakterie. Użycie koferdamu zwiększa też bezpieczeństwo pacjenta.

3. Czy używanie koferdamu wywołuje dyskomfort u pacjenta?

Niewygodne może być dla pacjenta zakładanie ślinochronu, później jednak nie powinien on powodować dyskomfortu. Prawidłowo założony koferdam pozwala na swobodne oddychanie i przełykanie śliny.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.