Allecoudent

Leczenie endodontyczne (kanałowe) - fakty i mity

Leczenie endodontyczne to szczególny rodzaj zabiegu podejmowanego przez stomatologa. Narosło wokół niego wiele mitów i półprawd. Jak mają się one do rzeczywistości?

Leczenie endodontyczne - stomatolog

Leczenie endodontyczne - co to jest?

Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane leczeniem kanałowym, jest to zabieg polegający na ekstyrpacji miazgi, czyli usunięcia jej z kanałów korzeniowych zęba. Miazga jest galaretowatą substancją zawierającą naczynia krwionośne i limfatyczne, komórki oraz nerwy. Następnie pusty już kanał zęba jest opracowywany specjalnymi pilnikami endontycznymi oraz obficie płukany płynami do irygacji kanałów korzeniowych, których zadaniem jest usunięcie resztek zębiny, bakterii itd. Na samym końcu, tak opracowany mechanicznie i chemicznie kanał, jest wypełniany materiałami do tego przeznaczonymi. Leczenie to jest skomplikowane i obarczone ryzykiem niepowodzenia, dlatego też wiążą się z nim liczne kontrowersyjne poglądy.

Leczenie endodontyczne - co to jest i i le kosztuje?

Fakty i mity na temat leczenia endodontycznego

1. Leczenie endodontyczne boli - MIT

W świadomości wielu ludzi utarło się, że leczenia kanałowe boli. Obecnie rynek stomatologiczny oferuje szeroką gamę znieczuleń, dzięki czemu zabieg ten przebiega praktycznie bez bólu.

2. Ząb po leczeniu endodontycznym jest martwy - FAKT

Tak, ząb który zostaje zakwalifikowany do leczenia endodontycznego z racji samej definicji jest zębem martwym. Pozbawiony jest on nerwów oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych. Nie posiada przez to zdolności do obrony oraz regeneracji.

3. I tak stracę ząb czy go wyleczę kanałowo, czy też nie - MIT/FAKT

Kanały zęba - leczenie endodontyczne

Większość zębów leczonych endodontycznie z czasem kończy się ekstrakcją. Z czasem, co oznacza nierzadko nawet kilkadziesiąt lat od momentu podjęcia decyzji o takim leczeniu! Leczenie endodontyczne, przez sam fakt, iż jest to trudny, czasochłonny zabieg, do wykonania, którego trzeba użyć profesjonalnego sprzętu i konkretnych płynów płuczących, a następnie wypełnić kanały dedykowanymi materiałami, a całą procedurę przeprowadzić w kontroli radiologicznej, jest drogi. Wiele osób, co jest naturalne, zastanawia się nad jego sensem, zwłaszcza że na pierwszej wizycie lekarz stomatolog informuje o możliwych powikłaniach oraz możliwości niepowodzenia leczenia. Więc czy warto? Zawsze. Żadna proteza stała czy ruchoma, implant czy cokolwiek jeszcze przyszłość przyniesie, nie zastąpi człowiekowi tego co jest jego. Swój ząb zawsze będzie lepiej funkcjonował niż najdroższy implant. A prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb może służyć przez wiele następnych lat.

4. Ząb po leczeniu kanałowym jest bardziej kruchy - FAKT

Zęby po leczeniu kanałowym są martwe, a co za tym idzie nie podlegają procesom odżywczym co w konsekwencji powoduje, iż są bardzie kruche od zębów żywych.

5. Leczenie kanałowe jest kancerogenne - MIT

Leczenie endodontyczne zebów a rak

Po publikacji filmu o tej tematyce wiele osób zaczęło doszukiwać się możliwości wystąpienia nowotworu w związku z faktem posiadania zęba po leczeniu kanałowym. Jest to informacja nieprawdziwa! Argumentem koronnym w filmie był fakt, iż 98% kobiet z nowotworem piersi posiadało zęby leczone endodontycznie. Fakt czy mit? Fakt, leczenie kanałowe jest popularną metodą ostatecznego ratowania zębów i wiele osób posiada zęby, które były leczone w ten sposób. Czy przeprowadzone leczenie miało wpływ na fakt, iż kobiety te zachorowały na nowotwór piersi? Absolutnie nie! To tak jak powiedzieć, że prawie 100% osób chorych na nowotwór żołądka piło wodę mineralną. Czy to miało jakikolwiek wpływ na rozwój choroby? Odpowiedź jest jedna: NIE.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.