Allecoudent

Maszynowe opracowanie kanałów - na czym polega?

Maszynowe opracowanie kanału korzeniowego to nowoczesny i niezwykle skuteczny typ leczenia endodontycznego. Współczesne metody, którymi posługują się specjaliści w tej dziedzinie stomatologii, rozwijają się w kierunku zmniejszenia liczby potrzebnych procedur, a więc także skrócenia dyskomfortu pacjenta. Warto dowiedzieć się więcej o maszynowych systemach leczenia kanałów korzeniowych, dzięki którym można uniknąć wyrwania nawet bardzo źle rokującego zęba.

Maszynowe opracowanie kanałów Poznań

Opracowanie kanałów jako etap leczenia endodontycznego

Maszynowe opracowanie kanałów korzeniowych to podstawowa metoda leczenia zęba w ramach endodoncji. Jej głównym celem jest uniknięcie jego ekstrakcji, czyli, potocznie mówiąc, wyrwania. Powody, dla których może wystąpić ryzyko usunięcia zęba i którymi zajmuje się ten dział stomatologii, to głębokie ubytki próchnicowe, a także zgorzele lub martwica miazgi. Oprócz tego leczenie kanałowe może być konsekwencją mechanicznego urazu zęba, a także problemów powstałych na skutek nieprawidłowego leczenia w przeszłości. Wykonuje się je także przed leczeniem protetycznym.

Dzięki temu, że kanały korzeniowe można opracować maszynowo, leczenie endodontyczne nie jest już powodem do wielogodzinnych i powtarzalnych wizyt u dentysty. Obecnie stomatolodzy posiadają narzędzia, dzięki którym cały proces jest nie tylko dużo krótszy, ale także bezbolesny. Oprócz tego całkowicie zniknęło ryzyko nawrotu stanu zapalnego miazgi, a tym samym konieczności powtarzania leczenia kanałowego.

Umów się na wizytę!

Ręczne a maszynowe opracowanie kanału

Obie te metody leczenia endodontycznego mają kilka cech wspólnych.

 • Opracowanie kanałów, niezależnie od tego czy odbywa się metodą ręczną, czy maszynową, polega na usunięciu szkodliwych elementów z ich wnętrza. Nieodwracalnie uszkodzona miazga jest bowiem niepożądaną chorą tkanką, której pozbywa się stomatolog. Następuje więc oczyszczenie naszych kanałów zębowych.
 • Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego należy, zgodnie z zaleceniem stomatologa, który przeprowadzi z nami wywiad, wykonać zdjęcie rentgenowskie chorego zęba. Umożliwi to lekarzowi efektywną pracę, ponieważ będzie mógł ocenić kanały korzeniowe, a konkretnie kąt ich zakrzywienia.
 • Końcowym etapem opracowania kanałów obiema metoda jest wypełnienie ich materiałem (najczęściej gutaperką), który w połączeniu ze specjalną pastą zapewnia szczelność kanału.

Co wyróżnia opracowanie kanału metodą maszynową?

Jest to zdecydowanie najnowocześniejszy sposób na skuteczne leczenie kanałów, możliwy dzięki dynamicznemu rozwojowi endodoncji w ostatnim okresie. Podstawową wadą jego poprzednika, czyli ręcznego opracowywania kanałów jest pochłanianie dużej ilości czasu i długotrwałe obciążenie jednej ręki stomatologa.

Narzędzia maszynowe mają natomiast szereg atrybutów:

 • Są dużo bardziej elastyczne niż ich ręczne odpowiedniki. Jest to zaletą wykonania ze stopu niklowo-tytanowego, który posiada także funkcję zapamiętywania kształtu. Dodatkowo stop jest odporny na korozję i wpływ sterylizacji.
 • Nie istnieje ryzyko złamania narzędzia w trakcie pracy dzięki operowaniu specjalnym mikrosilnikiem endodontycznym. Urządzenie obraca je z odpowiednią prędkością, a moment obrotu jest dostosowany do poszczególnych sprzętów.
 • Kanał jest równomiernie poszerzany dzięki dużej precyzji mechanicznego sprzętu. Jest to możliwe dzięki jego specjalnej konstrukcji, do której należą tzw. płozy. Wykonują dokładne koliste ruchy w kanale i usuwają znaczną ilość zębiny.
 • Tą metodą można wykonywać także opracowanie kanałów korzeniowych, które są mocno zakrzywione, gdy występują w nich zwapnienia lub gdy się rozdzielają.
 • Są to odpowiednie narzędzia do ponownego leczenia kanałowego, potrzebnego na skutek infekcji wykonania go wcześniej metodą ręczną.
 • Kanały opracowuje się bardzo precyzyjnie dzięki urządzeniu zwanemu endometrem. Pozwala on dentyście dokładnie ocenić długość kanałów, a w konsekwencji wszystkie dokładnie oczyścić. Procedura jest niewyczuwalna dla pacjenta i nie powoduje żadnego dyskomfortu czy bólu.

Wykonywanie leczenia systemem maszynowym nie wyklucza całkowicie używania narzędzi ręcznych. Używa się ich do ustalenia tzw. długości roboczej kanału, a czasem także do wstępnego opracowania oraz wygładzenia jego ścian na koniec. Nie zmienia to jednak faktu, że duża część leczenia endodontycznego może być wykonana w sposób mechaniczny, a więc szybciej i dokładniej.

Kiedy należy udać się na opracowanie kanałów korzeniowych?

Powodem, dla którego miazga zęba obumiera, jest zazwyczaj nieleczona próchnica. Objawem, który jest kluczowy w decyzji o odwiedzeniu gabinetu stomatologicznego jest ból zęba - ciągły lub występujący z niewielkimi przerwami. Oprócz tego niepożądana kondycja zęba może objawiać się zaczerwienionym i obrzękniętym dziąsłem. Może się jednak okazać, że na rutynowej kontroli stomatolog oznajmi, że konieczne jest leczenie kanałowe, a pacjent w ogóle nie odczuwa bólu. Taka sytuacja jest możliwa i mimo braku dokuczających dolegliwości należy zdać się na doświadczenie i wiedzę dentysty. Może się również okazać, że wystąpiły powikłania po wcześniejszym leczeniu endodontycznym, które także kwalifikują się na ponowne opracowanie kanałów korzeniowych.

Crown-down - skuteczna technika opracowania kanałów korzeniowych

Crown-down to jedna z technik używana w leczeniu endodontycznym narzędziami maszynowymi. Polega na poszerzaniu korzenia w kierunku od ujścia do wierzchołka. Najpierw opracowuje się część koronową kanałów, potem środkową i na końcu wierzchołkową. Jeśli chodzi o kolejność używanych narzędzi, najpierw opracowanie kanału wykonuje się tymi o większych rozmiarach i rozszerzalności.

Co warto wiedzieć o metodzie crown-down?

 • Otwór wierzchołkowy to miejsce, gdzie nerwy i naczynia wchodzą i wychodzą z zęba. Jeśli wydostaną się przez niego także bakterie, mogą negatywnie wpłynąć na tkanki wokół zęba, czyli ozębną i kości. Lecząc kanał techniką crown-down zawartość zainfekowanej substancji, która mogłaby wydostać się przez otwór wierzchołkowy, jest niższa niż przy innych metodach. Stomatolog może uniknąć wówczas bólów pozabiegowych, na które są zarażenia pacjenci przechodzący leczenie kanałowe.
 • Dzięki temu, że już na wstępie kanał jest opracowywany szeroko, jego penetracja może nastąpić szybciej i przy użyciu większej objętości środków płuczących.
Umów się na wizytę!

FAQ:

1. Dlaczego maszynowe opracowanie kanału jest lepsze od metody ręcznej?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom użytym przy leczeniu kanałowym narzędziami maszynowymi cała procedura jest krótsza. Dodatkowo urządzenia są niezwykle precyzyjne dzięki elastyczności zapewnionej przez stop niklowo-tytanowy, z którego je wykonano.

2. Czy opracowanie kanału jest bolesne?

Rynek stomatologiczny w XXI wieku dysponuje wieloma rodzajami znieczuleń, które dostosowuje się do potrzeb pacjenta, tak by wyeliminować ból. Leczenie kanałowe nie jest tak dolegliwe dla pacjenta, jak bywało to kiedyś. Dodatkowo nowoczesne techniki, takie jak crown-down pozwalają na uniknięcie bolesnych niespodzianek po zabiegu.

3. Co dzieje się z zębem po opracowaniu kanałów?

Zostaje usunięta z niego miazga, w której znajdują się połączenia nerwowe i krwionośne. Ząb jest więc martwy. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ martwe zęby mogą utrzymywać się w dobrej kondycji po leczeniu kanałowym przez długi czas. Jeśli lekko zmienią swoją barwę, można je wybielić i dopasować do reszty zębów.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.