Allecoudent

Stomatolog odpowiada - Q&A cz. 1

fluor w paście do zębów

Stomatolog odpowiada - to seria wpisów, które odpowiadają na często zadawane pytania dotyczące opieki stomatologicznej. Dowiedz się więcej!

Sprawdź naszą ofertę

1. Czy zęby należy myć po każdym posiłku, czy dwa razy dziennie?

Czy zęby należy myć po każdym posiłku

Zęby wystarczy myć dwa razy dziennie. Rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed pójściem spać, w czasie dnia, jeżeli istnieje taka potrzeba, można jamę ustną przepłukać dedykowanymi płynami do higieny jamy ustnej. Dlaczego więc nie myć zębów częściej? Zbyt częste mycie zębów może prowadzić do ścierania szkliwa oraz powstawania ubytków nie próchnicowego pochodzenia. Jak we wszystkim, w higienie jamy ustnej też należy zachować umiar. 

2. Czy zamiast nitkowania zębów można stosować irygator wodny? 

nitkowanie zębówirygator wodny do zębów

Irygator wodny służy jako uzupełnienie higieny jamy ustnej. Masuje dziąsła i oczyszcza kieszenie dziąsłowe dzięki czemu nie zalegają tam resztki pokarmowe. Nie oczyszcza on jednak bezpośrednio ściany zęba. Tą czynność możemy wykonać jedynie za pomocą nitki dentystycznej. Używane razem super się dopełniają, ale jedno nie zastępuje drugiego. 

Umów się na wizytę!

3. Czy pasta do zębów powinna zawierać fluor?

Fluor jest niezbędnym pierwiastkiem potrzebnym do mineralizacji zębów oraz ze względu na swoje działanie cariostatyczne jest nieoceniony w walce z próchnicą. Każda pasta osoby powyżej 6 -7 r. ż powinna mieć 1450ppF natomiast dziecka od pierwszego zęba do 6-7 r. ż 1000ppF. Dzięki temu nasze zęby są chronione przez cały dzień. 

4. Czy „ósemki” są w ogóle potrzebne?

zęby ósemki

Trzecie zęby trzonowe zaliczane są obecnie do narządów szczątkowych organizmu ludzkiego. Z czym się to wiążę? W praktyce zęby te potocznie zwane ósemkami, sprawiają więcej kłopotów niż realnie jest z nich pożytku w jamie ustnej. W toku ewolucji zmienił się rodzaj pokarmu spożywanego przez człowieka, a co za tym idzie nie potrzebujemy już dużych masywnych szczęk i licznych trzonowców do rozcierania pokarmu. W większości przypadków najlepszą formą leczenia trzecich zębów trzonowych jest ich ekstrakcja, a ich brak nie ma istotnego wpływu na działanie układu stomatognatycznego. 

 

AUTORZY.:

Dr.n.biol. Małgorzata Gromadecka – Sutkiewicz

Lek.dent. Aneta Sutkiewicz

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.