Allecoudent

Zgrzytanie zębami przez sen – co oznacza i jak leczyć?

Bruksizm pojawia się zwykle podczas snu. Jest to problem stomatologiczny występujący u dzieci i dorosłych, polegający na niekontrolowanym zgrzytaniu zębów, co może być związane z wadami zgryzu, stresem, a także z wieloma innymi czynnikami. Jest to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Poznaj już dziś więcej przyczyn bruksizmu, a także dowiedz się, jak skutecznie leczyć zgrzytanie zębami przez sen.

zgrzytanie zębami przez sen

Zgrzytanie zębami w nocy – na czym polega bruksizm?

Co to bruksizm? To nic innego jak zgrzytanie zębami, które jest coraz częściej uważane za chorobę psychosomatyczną. Towarzyszą jej ciągle powtarzające się objawy związane z czynnikami psychologicznymi. Osoby, które zgrzytają zębami, mogą odczuwać duże naprężenia w stawach skroniowo-żuchwowych, co może powodować ogromny ból i dyskomfort szczęki. Jednak to nie wszystko.

Często bruksizm zaczyna się bardzo niewinnie, przez co możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z powagi sytuacji. Zaciskanie zębów przez sen czy w ciągu nocy może pojawiać się również w chwilach, w których zupełnie nie zwrócimy na to uwagi. Jednak zlekceważenie tego problemu może okazać się tragiczne w skutkach. W dalszych częściach artykułu przedstawiamy główne przyczyny zgrzytania zębów, a także powody, dla których nie warto odkładać leczenia bruksizmu na później.

Zgrzytanie zębami w nocy i w ciągu dnia – poznaj przyczyny bruksizmu

Ciekawostką jest fakt, że na bruksizm cierpi ponad 60% dorosłych i 30% dzieci, które w ten sposób próbują odreagować stres. Najczęstszą przyczyną zgrzytania zębami są właśnie sytuacje stresowe i zaburzenia lękowe. Jednak to nie koniec. Do czynników ryzyka bruksizmu zalicza się również:

 • nieprawidłowe wypełnienie ubytków;
 • różnego rodzaju wady zgryzu;
 • nieprawidłową higienę jamy ustnej;
 • obecność pasożytów;
 • nietolerancje pokarmowe – nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze;
 • silne napięcie;
 • nerwicę;
 • zmiany w układzie nerwowym;
 • dietę ubogą w magnez – niedobór tego minerału może wzmagać objawy;
 • nieprawidłowe dopasowanie korony, implantu lub protezy;
 • częste żucie gumy;
 • nałogowe palenie papierosów, picie alkoholu lub zażywanie narkotyków;
 • czynniki dziedziczne – predyspozycje genetyczne, gdy w rodzinie występował problem zgrzytania zębami.

Jak rozpoznać zgrzytanie zębami?

Zgrzytanie zębami u dzieci i dorosłych można łatwo rozpoznać. Do najczęściej występujących objawów zalicza się pęknięcia szkliwa, starte zęby i ubytki w kształcie klina. Dodatkowo można zaobserwować erozję szkliwa, nadwrażliwość zębów, próchnicę, krwawienie dziąseł oraz paradontozę. Nierzadko mogą towarzyszyć inne dolegliwości, wśród których można wymienić między innymi ból szczęki, głowy, a nawet całej twarzy. Na skutek odczuwanego dyskomfortu może pojawić się brak apetytu, który wiąże się z gorszym samopoczuciem, osłabieniem, rozdrażnieniem i apatią.

Zatem jak widać, z powodu zgrzytania zębami można mieć znacznie więcej problemów zdrowotnych, dlatego leczenia bruksizmu nie warto odkładać na później. Jeśli zauważysz jakikolwiek z wymienionych objawów u siebie lub u swojego dziecka to koniecznie udaj się do specjalisty.

Jak leczyć zgrzytanie zębami u dzieci i dorosłych – leczenie bruksizmu

Leczenie zgrzytania zębami składa się z kilku etapów. Można je nazwać terapią stawów skroniowo-żuchwowych. W pierwszej kolejności warto skorzystać z pomocy dentysty. Stomatolog z pewnością zaleci zakładanie na noc indywidualnie dopasowanej nakładki. Szyna relaksacyjna wpłynie na rozluźnienie mięśni szczękowych. Stomatologia zachowawcza i metody zaproponowane przez specjalistę z pewnością przyniosą ulgę.

Ponadto skoro wiemy, że przyczyną bruksizmu może być również nieprawidłowy zgryz to warto zasięgnąć porady ortodonty – może się okazać, że niezbędne będzie założenie aparatu ortodontycznego. Niekiedy zalecane jest także ostrzyknięcie botoksem mięśni żwaczy, co przynosi ulgę na dłuższy czas, gdyż toksyna botulinowa osłabia ich pracę. Jednak zabieg ten należy regularnie powtarzać.

Nocne zgrzytanie zębami podczas snu a psychoterapia

Wspomniane w powyższym akapicie sposoby leczenia bruksizmu należą do objawowych, więc nie zlikwidują przyczyny problemu na stałe. Z tego względu zgrzytanie zębami przez sen, warto skonsultować z neurologiem, fizykoterapeutą, a także psychoterapeutą.

Psycholog pomoże rozwiązać problem dotyczący podłoża psychologicznego. Zatem doradzi jak radzić sobie z załamaniem nerwowym, z którym często wiąże się przewlekły stres. Ponadto podczas terapii może również zdiagnozować różnego rodzaju choroby psychiczne, dzięki czemu zaleci leki psychotropowe, które zapewnią lepsze samopoczucie i spokojny sen. W efekcie zgrzytanie zębami może zniknąć, jak ręką odjął, dlatego już dziś odwiedź specjalistę!

FAQ:

Objawy bruksizmu – jak rozpoznać zgrzytanie zębami?
Bruksizm polega na zgrzytaniu zębami i objawia się na różne sposoby. Osoby cierpiące na tę dysfunkcję mogą odczuwać ból głowy, szczęki i twarzy. Może także pojawić się nadwrażliwość zębów, ich rozchwianie, ścieranie i pękanie. Dodatkowo można zaobserwować krwawiące dziąsła i zaniki przyzębia oraz odczuwać przeskakiwanie i trzaski żuchwy czy też ograniczoną jej ruchomość.

Jakie są przyczyny bruksizmu?
Zgrzytanie zębów może mieć różne przyczyny. Zalicza się do nich silne napięcie, stres, dietę ubogą w magnez, wady zgryzu, nieprawidłowe wypełnienie ubytków, nieprawidłowe dopasowanie protezy, predyspozycje genetyczne, nerwicę czy obecność pasożytów. Przyczyną bruksizmu może być także nałogowe palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków.

Jak leczyć bruksizm i niekontrolowane zgrzytanie zębami w nocy?
Leczenie zgrzytania zębami składa się z kilku etapów. Ulgę z pewnością przyniesie noszenie szyny relaksacyjnej, jednak warto także rozważyć zasięgnięcie porady u psychoterapeuty i fizjoterapeuty. Często szczękanie zębami to złożony problem. Leczenia nie warto odkładać na później, gdyż może to prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.