Allecoudent

Znieczulenie komputerowe w stomatologii — na czym polega?

Celem znieczuleń jest zapobieganie odczuwaniu bólu w trakcie wszelkich zabiegów dentystycznych. Jak jednak uniknąć dyskomfortu w trakcie samego wstrzykiwania anestetyku? Odpowiedzią jest ta najnowsza, innowacyjna metoda stomatologiczna. Co to jest znieczulenie komputerowe? Wyjaśniamy, dlaczego jest lepsze i mniej bolesne od tradycyjnych sposobów.

znieczulenie komputerowe

Co to jest znieczulenie komputerowe?

Jest to precyzyjna metoda miejscowo znieczulająca, wykonywana przy użyciu mikroprocesora i specjalnej końcówki przypominającej długopis. Zawiera cienką igłę o podwójnym ścięciu, co między innymi wpływa na bezbolesność wprowadzania środka znieczulającego. Całość podłącza się do ekranu, aby móc monitorować przebieg zabiegu.

Znieczulenie komputerowe a komfort pacjenta

Jak z perspektywy pacjenta wygląda znieczulenie komputerowe? Stomatologia stawia na skuteczność i wygodę — dlatego wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, by zmniejszać ból leczenia stomatologicznego. Znieczulenie komputerowe zęba dopasowuje siłę i prędkość podawania anestetyku do prężności tkanek. To wszystko zapewnia technologia, która analizuje ich opór i zatrzymuje proces, jeśli jest nieodpowiedni dla zabiegu lub dzieje się zbyt szybko. Istotna jest również dawka, która podana znieczuleniem komputerowym jest zawsze równa i zgodna z potrzebą pacjenta. Samo ukłucie jest szybkie, a środek znieczulający jest podawany stopniowo, w niskim ciśnieniu.

W niektórych przypadkach stomatolog może kontrolować komputer dzięki bezprzewodowemu pedałowi. Zapewnia to pełną swobodę manewrowania nad sprzętem, co okazuje się przydatne w sytuacjach, gdy należy podać większą dawkę anestetyku. Nie należy się więc obawiać, że wystąpi błąd lub awaria sprzętu. System znieczulenia komputerowego to w pełni bezpieczna metoda.

Sprawdź: Leczenie endodontyczne (kanałowe) - fakty i mity

Zalety znieczulenia komputerowego

Korzyści, których doświadczamy to nie tylko zmniejszenie bólu czy usprawnienie i dopasowanie znieczulenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pośrednich zalet tego procesu jest znacznie więcej. Chirurgia stomatologiczna i jej innowacje wciąż wychodzą naprzeciw problemom, z którymi zmagają się pacjenci. Stosując tę metodę, zyskujemy:

  • mniejszy strach przed zastrzykiem — dzięki technologii znieczulenia komputerowego nie widzimy bezpośrednio igły czy strzykawki. Minimalizuje to ewentualną obawę pacjentów, którzy nie przepadają za tego rodzaju zabiegami;
  • brak uczucia zdrętwiałej szczęki — odpowiednie tempo wprowadzania środka znieczulającego sprawia, że nasz organizm nie reaguje tak intensywnie, jak przy klasycznym znieczuleniu miejscowym;
  • dobry stosunek korzyści do ceny — w przypadku takich zabiegów jak znieczulenie komputerowe, cena jest niewielka w porównaniu do ich atutów. Za takie podanie anestetyku zapłacimy około 40-50 zł;
  • ochronę tkanek — dzięki temu, że zabieg nie jest wykonywany bezpośrednio przez lekarza, tkanki przyjmują równomierne, dopasowane do oporu wkłucie;
  • brak opuchlizny — pacjent po zabiegu zachowuje pełną mimikę twarzy. Zarówno kiedy anestetyk się wchłania, jak i gdy zakończy się leczenie stomatologiczne;
  • całkowite bezpieczeństwo — system sam wie, jak długo powinno trwać znieczulenie miejscowe i jak dużą dawkę podać pacjentowi. Ponadto stomatolog sam może wpłynąć na przebieg aplikacji anestetyku.

Znieczulenie komputerowe — rodzaje

Znieczulenie podawane w gabinecie stomatologicznym różni się w zależności od typu zabiegu. Tak samo przebiegają znieczulenia komputerowe. Możemy wyróżnić takie rodzaje, jak:

  • znieczulenie przewodowe;
  • znieczulenie śródwięzadłowe;
  • znieczulenie nasiękowe.

Różnią się przede wszystkim szybkością podawania środka i ciśnieniem. Decyzję o wybranym sposobie aplikacji podejmuje lekarz.

Sprawdź: Co na ból zęba?

Znieczulenie komputerowe zębów — dla kogo?

Skuteczność znieczulenia komputerowego potwierdza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest to nadzwyczaj bezpieczna, wręcz polecana metoda, która zapewnia leczenie bez bólu. Można zdecydować się na podanie anestetyku w ten sposób w praktycznie każdym przypadku, na życzenie pacjenta. Istotne jest jednak, by poinformować stomatologa o naszych chorobach przewlekłych i lekach, które bierzemy. Informacją, o której nie możemy zapomnieć, jest również bycie w ciąży lub karmienie piersią. Przed podaniem środka znieczulającego należy też poinformować lekarza o uczuleniach na substancje lecznicze. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie stoi to na przeszkodzie — nie ma innych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia komputerowego.

Kiedy stosuje się znieczulenie komputerowe zębów?

Dąży się do tego, by coraz bardziej rozpowszechniać takie rozwiązania. Znieczulenie komputerowe stosuje się, kiedy zaistnieje taka możliwość. Najczęściej jednak wybiera się je z myślą o najmłodszych pacjentach lub tych, którzy po prostu boją się zastrzyków czy strzykawki bądź igły.

Takie bezbolesne podawanie anestetyku jest nadzwyczaj skuteczne przy aplikacji we wrażliwym miejscu — zwykle w ramach znieczulenia przewodowego. Cenna jest też możliwość sprawdzenia działania substancji nawet w trakcie czasochłonnego zabiegu czy w przypadku znieczuleń śródwięzadłowych. Wiedząc, na czym polega znieczulenie komputerowe, okazuje się, że najlepiej wprowadzić jego stosowanie do codziennego użytku. Tak, by każdy pacjent mógł uniknąć nieprzyjemności po znieczuleniu.

Sprawdź: Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

FAQ:

Co to jest znieczulenie komputerowe?

Jest to nowoczesna metoda podania środka znieczulającego. Powoduje, że pacjenci nie czują momentu wkłucia. Pozwala również podać idealnie odmierzoną dawkę substancji, monitoruje parametry oraz stan tkanki i pod tym kątem dopasowuje czas i siłę podania znieczulenia.

Jakie są zalety znieczulenia komputerowego?

Taki proces zapobiega odczuwaniu bólu przy znieczuleniu, zapewnia jego odpowiednią dawkę, minimalizuje opuchliznę i pozwala monitorować skuteczność działania w trakcie wielogodzinnych zabiegów stomatologicznych.

Kiedy korzysta się ze znieczulenia komputerowego?

Taki proces ma same zalety — wykorzystuje się go nawet na najmłodszych pacjentach. Dzięki monitorowaniu pozwala ułatwić czasochłonne operacje. W przypadku każdej wizyty można zapytać stomatologa o tę formę znieczulenia.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.