Allecoudent

Koronawirus a dentysta – jak wygląda leczenie stomatologiczne w trakcie pandemii?

Pandemia COVID-19 znacznie wpłynęła na codzienne funkcjonowanie każdego człowieka. Gabinetów dentystycznych, podobnie jak innych miejsc, dotyczą zalecenia mające na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W leczeniu stomatologicznym obecnie jeszcze większe znaczenie mają zasady higieny. Dowiedz się, jak wygląda wizyta u dentysty w czasach pandemii.

Dentysta a koronawirus

Dlaczego ochrona przed zakażeniem koronawirusem jest ważna?

Pierwsze zakażenia COVID-19 miały miejsce pod koniec 2019 roku we wschodnich Chinach. Szybko okazało się, że wirus jest bardzo zaraźliwy, a chorych zaczęło przybywać w wielu krajach. W wyniku tych wydarzeń Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca 2020 roku ogłosiła pandemię. Podstawowymi objawami SARS-CoV-2 są kaszel, duszności oraz gorączka. Ponadto u części osób występują zagrażające życiu powikłania po zakażeniu koronawirusem. W leczeniu stomatologicznym niezwykle istotne jest bezpieczeństwo pacjenta, dlatego dentyści dokładają obecnie wszelkich starań, aby w ich gabinetach nie dochodziło do rozprzestrzeniania się COVID-19.

Sprawdź naszą ofertę

Wizyta u dentysty w trakcie pandemii – jak umówić się na nią umówić?

Na początku pandemii wielu dentystów ograniczyło wykonywanie zabiegów stomatologicznych w swoich gabinetach. Obecnie przy zachowaniu najwyższych standardów higieny specjaliści zazwyczaj przyjmują wszystkich pacjentów. Należy jednak podkreślić, że na dwa tygodnie przed planowaną wizytą nie powinny wystąpić u Ciebie objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem. W leczeniu stomatologicznym przeciwwskazaniami do przyjścia na wizytę są również niedawny powrót z zagranicy i kontakt z osobą, która mogła być chora na SARS-CoV-2. Trzeba pamiętać, że wielu ludzi przechodzi zakażenie bezobjawowo, a przy tym, wciąż zaraża innych.

Sprawdź: Jak wygląda kontrola u dentysty?

Na wizytę zwykle trzeba umówić się telefonicznie lub np. za pomocą internetu. Prawdopodobne już podczas tej rozmowy personel zbierze informacje na temat Twojego stanu zdrowia. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i osoby pracujące w gabinecie stomatologicznym, należy odpowiadać na wszystkie pytania zgodnie z prawdą. Musisz mieć też na uwadze, że jeśli objawy COVID-19 wystąpią w ciągu 10 dni od zabiegu, również trzeba poinformować o tym lekarza, ponieważ także on może być zarażony koronawirusem. W leczeniu stomatologicznym bezpośredni kontakt pacjenta z dentystą zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia, dlatego tak istotne jest to, aby osoba przychodząca do gabinetu była zdrowa.

O czym pamiętać przed przyjściem do stomatologa?

Warto mieć na uwadze, że w gabinetach dentystycznych przykłada się obecnie dużą wagę do tego, żeby w poczekalniach nie było wiele osób. Zazwyczaj między pacjentami uwzględniane są dłuższe przerwy tak, aby personel zdążył zdezynfekować sprzęt i przygotować gabinet na wizytę kolejnego pacjenta. Pozwala to również uniknąć gromadzenia się większej liczby osób w poczekalni, co zwiększałoby prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. W leczeniu stomatologicznym w czasach pandemii lekarze chcą ograniczyć kontakt między pacjentami, dlatego pamiętaj, aby przyjść na swoją wizytę punktualnie.

Sprawdź: Co na ból zęba?

Zazwyczaj personel prosi także, aby osoby dorosłe przychodziły do stomatologa bez osoby towarzyszącej. Natomiast z dziećmi na wizycie powinien pojawić się tylko jeden rodzic lub opiekun. Warto też w czasie pandemii zrezygnować z płacenia gotówką i w trosce o bezpieczeństwo personelu za zabieg u dentysty zapłacić kartą. Co więcej, trzeba pamiętać, że koronawirus w leczeniu stomatologicznym przyczynił się do wzrostu kosztów za usługi w niektórych gabinetach. W Allecou Dent jednak cennik nie uległ zmianie.

Dentysta a koronawirus – jak wygląda wizyta u stomatologa?

Jak zachować się po przyjściu do dentysty? Jeszcze przed wejściem do poczekalni należy zdezynfekować ręce, a w czasie oczekiwania na wizytę warto unikać dotykania mebli oraz innych rzeczy znajdujących się w pomieszczeniu. Jedna z osób z recepcji prawdopodobnie zmierzy Ci także temperaturę i zapyta o obecny stan zdrowia. Choć na fotelu u stomatologa zdejmiesz maseczkę, w poczekalni trzeba także zakrywać usta i nos. Zwiększy to bezpieczeństwo pacjentów, personelu oraz samego dentysty, a koronawirus nie będzie się tak łatwo rozprzestrzeniał.

Zgodnie z zaleceniami, po wejściu do gabinetu pacjent powinien dokładnie wypłukać jamę ustną roztworem o działaniu wirusobójczym. Tam też nie należy dotykać żadnych sprzętów, jeżeli nie jest to konieczne. Co jeszcze zmniejsza prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa? W leczeniu stomatologicznym, jeśli to możliwe, lekarz powinien wykorzystywać wysokociśnieniowy ssak oraz koferdam. Wysokiej jakości sprzęt jest bowiem podstawą bezpieczeństwa pacjenta. Warto także pamiętać, aby po wyjściu z gabinetu, ponownie zdezynfekować lub umyć ręce.

Koronawirus w leczeniu stomatologicznym – jak o bezpieczeństwo dbają pracownicy gabinetu?

Chcąc zapewnić pacjentom bezpieczeństwo oraz uchronić się przed zakażeniem COVID-19, dentyści oraz personel również zasłaniają usta i nos za pomocą maseczek. Zwykle noszą oni też fartuchy oraz okulary lub przyłbice. Istotne jest to, aby podczas pracy nie dotykać twarzy i jak najczęściej myć ręce. W niektórych przypadkach lekarze udzielają także teleporad, dzięki czemu nie narażają się na zarażenie koronawirusem w leczeniu stomatologicznym. Dotyczy to jednak wyłącznie przypadków, które nie wymagają natychmiastowej pomocy.

Sprawdź: Dentofobia - skąd się bierze i jak pokonać strach przed wizytą u stomatologa?

Często w gabinetach stomatologicznych pracują również co najmniej dwa zespoły specjalistów, które nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu. Dzięki temu zaplanowane zabiegi nie muszą być przekładane, nawet jeśli u jednej z zatrudnionych osób wystąpią objawy koronawirusa. W leczeniu stomatologicznym nacisk kładzie się przede wszystkim na zachowanie higieny, dlatego personel dokładnie dezynfekuje wszelkie sprzęty po każdym pacjencie. Dodatkowo do pracy nie przychodzą stomatolodzy i asystenci, u których w ciągu kilku ostatnich dni wystąpiły objawy grypopodobne.

Umów się na wizytę!

FAQ:

Jakie objawy są przeciwwskazaniem do wizyty u dentysty?

Wizytę u dentysty trzeba przełożyć, jeśli u pacjenta wystąpią objawy grypopodobne takie jak gorączka, duszności czy kaszel. Dobrze również pamiętać, aby nie przychodzić na zabiegi podczas kwarantanny oraz po kontakcie z chorą osobą.

Czy w gabinecie należy zasłaniać nos i usta za pomocą maseczki?

Nos i usta trzeba zasłaniać w poczekalni, natomiast podczas wykonywania zabiegów maseczka powinna być zdjęta tak, aby dentysta mógł podjąć się leczenia.

Czy należy w jakiś sposób przygotować się na wizytę u dentysty w czasie pandemii?

W czasie wizyty trzeba pamiętać o konieczności zasłaniania ust i nosa. Ponadto, dbając o personel, zamiast gotówki dobrze wziąć ze sobą kartę płatniczą, a na zabieg udać się bez osoby towarzyszącej.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.