Allecoudent

Jak przebiega wizyta kontrolna u stomatologa?

Wszyscy specjaliści, którzy zajmują się na co dzień pomaganiem innym, są zgodni co do tego, że lepiej zapobiegać różnym dolegliwościom i schorzeniom niż je leczyć. Zasada ta dotyczy również troski o jamę ustną. Bolący ząb potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Uniknąć poważnych problemów związanych z uzębieniem pozwalają regularne wizyty u dentysty. Jak one wyglądają?

wizyta kontrolna u stomatologa

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są ważne?

Wizyty kontrolne u stomatologa przede wszystkim mają na celu sprawdzenie, w jakim stanie jest uzębienie pacjenta oraz zaproponowanie odpowiedniego leczenia. Wiele osób bagatelizuje dolegliwości pojawiające się w jamie ustnej i gabinet dentystyczny odwiedza w ostateczności. Nie należy to do dobrych praktyk, ponieważ wiele alarmujących stanów potrafi przez bardzo długi czas nie dać żadnych odczuwalnych objawów, jak jest np. w przypadku osadzającego się kamienia nazębnego.

Nierzadko na zębach jest próchnica. Podczas wizyty u dentysty zostanie ona szybko zauważona, przez co leczenie nie dość, że nie okaże się skomplikowane, to też nie będzie dużym obciążeniem finansowym dla pacjenta. Niestety, przez zbagatelizowanie problemu, mała dziurka może się powiększyć i być powodem do przeprowadzenia leczenia kanałowego, a w skrajnych przypadkach nawet ekstrakcji zęba. Ponadto przez nieleczenie schorzeń zęba do organizmu może wkraść się stan zapalny, powodujący ogólne osłabienie organizmu.

Zarówno osoby dorosłe, jak i starsze powinny chodzić na wizyty kontrolne. U stomatologa konsultowane są nie tylko dolegliwości związane z chorobami zębów, lecz także problemy związane z ich niewłaściwym ułożeniem. Specjalista od razu zauważy m.in. nieprawidłowe wyżynanie się ósemek, które mogą przesuwać pozostałe zęby. U najmłodszych częstym problem jest wyrastanie stałych zębów, przed wypadnięciem mlecznych. Ponadto ze stomatologiem można skonsultować wszystkie niepokojące pacjentów objawy.

Jak często powinno się chodzić na wizytę u dentysty?

Nie ma jednoznacznych wskazań co do tego, kiedy powinno się odwiedzić gabinet stomatologiczny. Jednak, aby uniknąć ostrych stanów zapalnych oraz innych schorzeń, warto pójść na wizytę u dentysty minimalnie raz w roku. Istotne są również indywidualne predyspozycje, ponieważ jeśli ma się tendencje do kamienia nazębnego czy kruszenia zębów, warto korzystać z usług stomatologicznych częściej. Również osoby noszące aparat, palące papierosy czy w czasie ciąży powinny więcej razy sprawdzać, w jakim stanie są ich zęby.

Sprawdź: Jak wygląda kontrola u dentysty i co ile warto robić przegląd jamy ustnej?

W jaki sposób przygotować się wizyty kontrolnej?

Za każdym razem, przygotowując się do wizyty u dentysty, trzeba oczywiście zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Poza dokładnym wyszczotkowaniem zębów dobrze też użyć nici dentystycznej oraz płynu do płukania. Jeśli nie ma się możliwości wykonania tych czynności przed pójściem do stomatologa, należy poprosić o szczoteczkę jednorazową i pastę dentystę oraz umyć zęby na miejscu.

Wiele osób stresuje się przed każdym odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego. W takiej sytuacji warto mieć na uwadze, że specjalista nie chce zrobić pacjentowi krzywdy, a jedynie wyleczyć dolegliwości, z którymi ten przyszedł. Nie wolno też zapominać, że obecnie zabiegi przeprowadzane przez specjalistę są praktycznie bezbolesne. Dobrze również mieć na uwadze, że wizyta kontrolna u stomatologa pozwala uniknąć skomplikowanego procesu leczenia.

Wizyta kontrolna u stomatologa — czego można się spodziewać?

Podczas wizyty kontrolnej u stomatologa pacjent może zostać zapytany o to, czy zauważył jakieś zmiany w jamie ustnej oraz, czy pojawiły się jakieś niepokojące sygnały. Istnieją sytuacje, w których od ostatniej kontroli jakaś dolegliwość zniknęła, o czym też warto poinformować specjalistę. Stałym punktem tego typu wizyt jest przegląd zębów. Dentysta przyjrzy się każdemu z nich, dzięki czemu zauważy nawet najmniejszą rysę, ciemną plamkę czy przebarwienie.

Podczas tego typu wizyt u stomatologa, zęby zostają oczyszczone. Usunięty jest osad, pojawiający się na linii dziąseł oraz powierzchni zębów. To ważna czynność, ponieważ kamień nazębny wraz z płytką bakteryjną są częstym powodem powstawania ubytków, stanów zapalnych, a także pojawienia się brzydkiego zapachu z ust. Żeby mieć pełen obraz kondycji zębów pacjenta, stomatolog może wykonać RTG. Na jego podstawie dokonywana jest ocena stanu korzeni i wnętrza zęba. Ponadto doskonale ukazuje ono, co się dzieje w kościach żuchwy i szczęki.

Sprawdź: Co to jest halitoza?

Wizyta u dentysty pozwala na wykrycie wszelkich niepoprawnych ułożeń zębów, nawet jeśli niektóre z nich nie są jeszcze widoczne. Pozwala to na wdrożenie leczenia ortodontycznego. Często jakiś ząb jest źle ułożony, przez co wpływa na ustawienie innych zębów. W takiej sytuacji również warto skonsultować ze specjalistą, jakie rozwiązanie najlepiej zastosować. Stomatolog może też pomóc z wyborem odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów, dostosowanych do zębów pacjenta.

Sprawdź: Soniczna czy elektryczna - jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Jak dbać o swoje zęby pomiędzy wizytami?

Wizyty kontrolne u stomatologa są bardzo ważne, jeśli chce się mieć piękny i zdrowy uśmiech. Jednak nie można na co dzień zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, jaką jest szczotkowanie zębów przynajmniej rano i wieczorem przez 3 minuty. Dobrze też unikać spożywania przekąsek z dużą ilością cukru, a także palenia papierosów.

Umów się na wizytę!

FAQ:

1. Jak często chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?

Wizyty u dentysty powinny odbywać się co najmniej raz roku, jednak przez skłonności do różnych dolegliwości, warto odwiedzać stomatologa częściej.

2. Na czym polega wizyta kontrolna u stomatologa?

Wizyta kontrolna u stomatologa polega na przeglądzie zębów, ocenieniu stanu uzębienia pacjenta, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, na wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

3. Dlaczego kontrolne wizyty u dentysty są ważne?

Wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na szybkie zdiagnozowanie problemów dotyczących jamy ustnej, a co za tym idzie, na natychmiastowe wdrożenie leczenia. Pozwala to na uniknięcie wielu powikłań.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.