Allecoudent

Soniczna czy elektryczna? Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest niemożliwe bez zakupu odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów. Dziś na rynku znajdziesz nie tylko modele manualne, lecz także coraz częściej wybierane tradycyjne szczoteczki elektryczne oraz soniczne. Rosnącą popularność zawdzięczają one swojej funkcjonalności. Warto mieć jednak na uwadze, że poszczególne modele znacznie się od siebie różnią, co może wpływać na dokładność szczotkowania oraz na Twoją wygodę. Jaką szczoteczkę do zębów kupić?

szczoteczki do zębów

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczki elektryczne dzielą się na modele wykonujące ruchy rotacyjne, pulsacyjne oraz oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjne. Pierwsze z nich opierają swoje działanie na poruszaniu głowicy w lewą oraz prawą stronę, drugie dociskają także włos szczoteczki do powierzchni zębów. Trzecie z wymienionych modeli dodatkowo wykonują ruchy w górę i w dół. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Postaw na zaawansowany technologicznie sprzęt, który pozwala na skuteczne pozbycie się bakterii z jamy ustnej.

Sprawdź naszą ofertę

Szczoteczki elektryczne zwykle wymagają ładowania na specjalnej stacji dokującej, którą podłącza się do prądu. Na rynku są dostępne również modele zasilane przez kabel USB lub baterie. Jaką szczoteczkę do zębów kupić? Wszystko zależny od tego, czy często wyjeżdżasz i musisz dbać o higienę jamy ustnej poza domem – wtedy lepsze okazują się sprzęty, które zasilisz bez użycia ładowarki. Zaletą modeli elektrycznych jest też łatwość ich obsługi. Z tego rodzaju szczoteczki bez trudu korzystają nie tylko dorośli, lecz także dzieci.

Sprawdź: Profilaktyka próchnicy u dzieci

Jak działa szczoteczka soniczna?

Działanie sprzętu sonicznego jest oparte na ruchach wymiatająco-pulsacyjnych. Podczas mycia zębów, szczoteczka tworzy fale dźwiękowe, które wprawiają w ruch włókna oczyszczające wnętrze jamy ustnej i tworzą mikrobąbelki skutecznie usuwające kamień nazębny. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzesz szczoteczkę soniczną, czy elektryczną, sposób ładowania będzie taki sam – zazwyczaj konieczne okazuje się podłączenie sprzętu do prądu. Ta cecha sprawia, że często modele soniczne uznawane są za jeden z rodzajów szczoteczek elektrycznych.

Sprawdź: Jak radzić sobie z przebarwieniami na zębach?

Cecha wspólna opisywanych sprzętów to także timer. Funkcję odmierzania czasu niezbędnego do prawidłowego wyczyszczenia jamy ustnej ma szczoteczka soniczna i elektryczna. Różnicą między nimi jest jednak to, że modele wykorzystujące fale dźwiękowe są delikatniejsze dla zębów i dziąseł niż ich elektryczne odpowiedniki. W związku z tym sprzęt soniczny może być wykorzystywany również przez osoby noszące aparaty ortodontyczne czy protezy. Ponadto te szczoteczki umożliwiają usunięcie bakterii nawet z trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczka soniczna i elektryczna – różnice

Główną różnicą między szczoteczkami elektrycznymi i sonicznymi jest sposób ich działania. Pierwsze ścierają osad mechanicznie, drugie – za pomocą wcześniej wspomnianych fal dźwiękowych. Ponadto sprzęt soniczny wykonuje w ciągu minuty znacznie więcej ruchów niż jego elektryczny odpowiednik. Dokładna ich liczba zależy od wybranego modelu. Jaką szczoteczkę do zębów kupić? Im więcej drgań lub obrotów wykonuje wybrany model, tym lepiej czyści jamę ustną.

Opisywane modele różnią się od siebie również wyglądem końcówek. Sprzęt soniczny, podobnie jak tradycyjne modele manualne, ma podłużną głowicę. W przypadku wariantu elektrycznego górne części zazwyczaj są okrągłe. Takie rodzaje końcówek pozwalają na skuteczne działanie szczoteczki sonicznej i elektrycznej. Różnice między nimi okazują się jednak znaczące, dlatego warto przed zakupami przeanalizować zarówno plusy, jak i minusy obu rozwiązań.

Sprawdź: Na czym polega piaskowanie zębów?

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać – elektryczną czy soniczną?

Bez względu na to, czy postawisz na szczoteczkę soniczną, czy elektryczną, zapewnisz sobie lepszą higienę jamy ustnej niż podczas używania modelu manualnego. Który sprzęt ma jednak więcej zalet? Za najskuteczniejsze uznawane są dziś drgania wywoływane przez fale dźwiękowe. Ruchy wymiatające usuwają zanieczyszczenia nawet z trudnodostępnych miejsc i mogą pomóc w pozbyciu się nieestetycznie wyglądających osadów nazębnych. Ponadto szczoteczki soniczne dbają o dziąsła, delikatnie je masując, a tym samym – poprawiając ich ukrwienie.

Bardzo często podczas podejmowania decyzji, jaką szczoteczkę kupić, kluczową rolę odgrywa także cena sprzętu. Ten czynnik zwykle przemawia na korzyść modeli elektrycznych, które są obecnie tańsze niż warianty soniczne. Wybierając, warto jednak pamiętać, że szczoteczka ma służyć Ci przez lata, dlatego dobrze postawić na jak najlepszy sprzęt spełniający wszystkie Twoje oczekiwania.

Jaką szczoteczkę do zębów kupić? Na to zwróć uwagę!

Sprzęt elektryczny oraz soniczny mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Warto je poznać, żeby podczas zakupów zwrócić uwagę na modele, które są najbardziej zaawansowane technologicznie. Jaką szczoteczkę wybrać, jeżeli ma się delikatne zęby i dziąsła? Dobrze postawić na sprzęt z możliwością dostosowania trybu pracy do potrzeb użytkownika oraz z czujnikiem chroniącym przed uszkodzeniem szkliwa podczas szczotkowania.

Większość modeli wyłącza się na sekundę również wtedy, gdy należy zmienić stronę, która jest w danej chwili czyszczona. Pozwala to na usunięcie bakterii ze wszystkich części jamy ustnej. Ponadto dostępne na rynku szczoteczki mają zazwyczaj wskaźnik informujący o poziomie naładowania baterii. Jest to przydatne szczególnie dla osób często zapominających o konieczności podłączenia sprzętu do prądu. Jaką szczoteczkę kupić? Zwróć uwagę przede wszystkim na modele wyposażone w funkcje istotne dla Ciebie.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – która będzie najlepsza dla Ciebie?

Rosnąca świadomość ludzi w kwestii dbania o higienę jamy ustnej sprawia, że popularne są dziś przede wszystkim szczoteczki soniczne i elektryczne. Różnice między modelami często powodują, że nie wiadomo, który wariant jest lepszy. Podczas zakupów warto kierować się własnymi potrzebami, jednak należy również pamiętać o tym, że to sprzęt soniczny ze względu na sposób działania, należy do najskuteczniejszych.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.