Allecoudent

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Endodoncja powszechnie nazywana leczeniem kanałowym zębów jest znana i postrzegana jako jedna z najdroższych usług stomatologicznych. Istnieje jednak wiele czynników wpływających na ostateczną cenę leczenia chorób miazgi zęba. Warto przy tym pamiętać, że ten skomplikowany zabieg pozwala nie tylko zatrzymać silnie zainfekowane wcześniej próchnicą zęby, ale chroni także przed innymi komplikacjami zdrowotnymi z tego tytułu. O tym, ile kosztuje leczenie kanałowe i co należy wiedzieć przed przystąpieniem do zabiegu opowiemy w niniejszym artykule.

leczenie kanałowe

Proces rozwoju choroby próchnicowej

Rozważania na ten temat warto rozpocząć od omówienia podstawowych czynników powodujących próchnicę zębów. Do głównych winowajców całego zamieszania należy aż około 300 różnych rodzajów bakterii zasiedlających jamę ustną. Pośród nich znajdują się znane wszystkim stomatologom paciorkowce, które w procesie rozkładania cukrów prostych wydzielają tak zwany kwas mlekowy. Proces ten jest natomiast następstwem szeregu zaburzeń związanych z równowagą kwasowo-zasadową w tymże środowisku, jego obniżonym poziomem pH oraz wypłukiwaniem jonów wapnia i fosforu ze szkliwa zębnego. Tradycyjnie wyróżnia się 4 podstawowe etapy zaawansowanej choroby próchnicowej.

1) Pojawienie się białych plamek na powierzchni szkliwa zęba -1) spowodowane brakiem wapnia i tworzeniem płytki nazębnej. Stanowi pierwszy sygnał osłabienia otoczki zęba.

2) Demineralizacja szkliwa – inaczej jego rozpad. Jest to moment, w którym bezzwłocznie należy udać się na wizytę do stomatologa.

3) Rozpad zębiny – na tym poziomie strukturalnym zęba zmiany próchnicowe mogą powodować ostre bóle. Wówczas powstają ubytki, które można już odbudować jedynie wypełnieniem kompozytowym, nazywanym potocznie „plombą”.

4) Zajęcie miazgi zębowej – kiedy próchnica dostanie się do tkanki żywej zęba, właściwie jedynym sposobem leczenia w tym przypadku jest leczenie kanałowe.

Kiedy leczenie kanałowe jest obligatoryjne?

Leczenie kanałowe najczęściej jest konieczne już w momencie nieznacznego zainfekowania miazgi zębowej przez bakterie beztlenowe. Wydzielają one bowiem toksyny powodujące procesy gnilne miazgi i powstanie tak zwanej zgorzeli. Zgorzel może objąć tylko jeden z kanałów zęba lub nawet kilka. Warto wiedzieć, że nieleczona zmiana chorobowa zębiny prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych dla całego organizmu. Należą do nich także z pozoru niezwiązane z systemem kanałowym zębów następstwa. Prawdopodobnie wielu pacjentów nie domyśla się nawet, że podłoże ich problemów zdrowotnych leży właśnie w zaawansowanym zaniedbaniu stomatologicznym. Bakterie obecne w tkance żywej zęba to stadium wyjściowe nie tylko dla zapalenia okostnej czy zakażeń okołozębowych, ale także dla rozwoju chorób serca, problemów ze stawami i zakażeń krwi.

Leczenie kanałowe – wyjątkowo zaawansowana metoda leczenia

Zdecydowana większość osób w wieku dorosłym odbyła w swoim życiu leczenie kanałowe. Warto podkreślić, że jest to niezwykle skomplikowana operacja, która od stomatologa wymaga najwyższych kompetencji zawodowych. Dobrze doświadczony specjalista powinien poradzić sobie nawet z wysokim stopniem zniszczenia zęba, a także biologicznym uwarunkowaniem środowiska zębnego danego pacjenta. Obowiązkiem wszystkim stomatologów jest podjęcie próby uratowania każdego zęba i usunięcie zainfekowanej próchnicą tkanki – nawet jeśli należy ona do tych najwrażliwszych.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Prawidłowe wykonanie leczenia kanałowego jest możliwe tylko z wykorzystaniem nowoczesnych, mikroskopowych narzędzi dentystycznych. Ich zastosowanie pozwala na właściwe rozpoznanie stopnia choroby i relatywnie łatwiejsze usunięcie zainfekowanej zębiny z korzeni kanałowych. Mikroskop pomaga także w skutecznym wypełnieniu kanałów tak zwaną gutaperką. Podczas tego procesu niezbędna jest precyzja. Każdy błąd i niedokładne wypełnienie korzeni zęba mogą spowodować niepowodzenie leczenia kanałowego lub nawet ekstrakcję zęba. Ostatnim etapem jest szczelna odbudowa korony zęba z uwzględnieniem dodatkowego wzmocnienia.

Poszczególne kroki leczenia kanałowego

 1. Dokładne oczyszczenie zębiny z próchnicy
 2. Przygotowanie i zabezpieczenie korony zęba
 3. Stworzenie jałowego środowiska dla bezpiecznego przebiegu zabiegu
 4. Usunięcie zainfekowanej zębiny z kanałów korzeniowych
 5. Dezynfekcja oczyszczonych kanałów korzeniowych
 6. Wypełnienie kanałów korzeniowych materiałem zwanym gutaperką
 7. Odbudowa korony zęba zwykłą plombą lub materiałem porcelanowym

Koszt leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zębów charakteryzuje relatywnie szeroki przedział cenowy. W pierwszej kolejności wpływa na to liczba zainfekowanych korzeni danego zęba, które przeznaczone są do oczyszczenia. Jeśli wspomniana zgorzel powstała w więcej niż jednym korzeniu, można spodziewać się nie tylko wyższej ceny usługi, ale także leczenia złożonego z większej ilości wizyt w gabinecie stomatologicznym.Cena oczyszczenia jednego kanału zębowego waha się w granicach 400-500 zł. Jeśli rekonstrukcji zostaną poddane dwa kanały – 500-600 zł.

Leczenie kanałowe – koszty towarzyszące

Warto zwrócić uwagę na to, że w wyniku endodoncji ząb i jego korzenie stają się martwe. Oznacza to, że zostają pozbawione możliwości naturalnej regeneracji, co powoduje ich podatność na złamania i inne urazy mechaniczne. W takich sytuacjach wielu specjalistów zaleca dodatkowe wzmocnienie korony zęba za pomocą różnego rodzaju wkładów metalowych lub porcelanowych. Cena jednego wkładu oscyluje w granicach 80-100 zł. Do całkowitej ceny leczenia kanałowego zęba należy także doliczyć koszty związane z prześwietleniem RTG lub ze znieczuleniem, jeśli nie zostały one zawarte w pakiecie. Zaprezentowane ceny w poszczególnych gabinetach dentystycznych mogą się nieco różnić. Co więcej, cena materiałów użytych do endodoncji i odbudowy korony zęba również determinują całkowitą cenę usługi leczenia kanałowego

Czynniki wpływające na cenę leczenia kanałowego w pigułce:

 • Liczba zainfekowanych korzeni zęba
 • Rodzaj wzmocnienia i ochrony martwych wskutek endodoncji zębów
 • Rodzaj użytych materiałów do wypełnienia oczyszczonych kanałów oraz do odbudowy korony zęba
 • Renoma poszczególnych gabinetów stomatologicznych oraz lekarzy
 • Rodzaj użytych narzędzi
 • Rodzaj wybranego znieczulenia
 • Powikłania lub niestandardowy przebieg zabiegu

Reendo – cena powtórnego leczenia kanałowego

Do dzisiaj powszechne jest przekonanie, że leczenie kanałowe to ostatnia realna szansa na uratowanie silnie zainfekowanego próchnicą zęba. Zdarzają się jednak przypadki, że możliwe jest ponowna próba leczenia martwego już zęba, nazywana przez specjalistów „reendo”. Reendo polega na usunięciu sztucznie umieszczonego w kanałach materiału pochodzenia naturalnego – gutaperki, a także powtórnym zdezynfekowaniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu jest jednak zbyt rozległy stan zapalny lub złamanie korzenia zęba. Cena reendo jest wyższa od standardowego leczenia kanałowego i w zależności od liczby zainfekowanych korzeni waha się w granicach 1000-1500 zł. Zasadność tej ceny jest związana z większym ryzykiem niepowodzenia i stopniem złożoności zabiegu. Nie ulega jednak wątpliwości, że zachowanie każdego zęba warto walczyć, szczególnie w młodym wieku.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.