Allecoudent

Stomatolog odpowiada - Q&A cz. 2

mycie zębów szczoteczką elektryczną

Stomatolog odpowiada - to seria pytań i odpowiedzi, które pomagają pacjentom zrozumieć, co powinni zrobić, aby zachować zdrowie jamy ustnej.

Sprawdź naszą ofertę

1. Jaką technikę dorośli powinni stosować do szczotkowania zębów?

technika mycia zębów

W zależności od tego jaką szczoteczkę używają do codziennej higieny. Jeżeli elektryczną rotacyjo-pulsacyjną jedyną czynnością, którą należy wykonać jest przyłożenie szczoteczki do zęba i odczekania ok 5 sekund i przeniesienie jej na inną powierzchnię. Szczoteczka ta praktycznie sama myje zęby więc wszelkie ruchy boczne są niewskazane. Szczoteczkę soniczną i manualną używamy w podobny sposób. U zdrowych dorosłych osób bez oznak choroby przyzębia zaleca się obecnie metodę obrotowo-wymiatającą, która pozwala oczyścić nie tylko sam ząb, ale i kieszonkę dziąsłową. Należy pamiętać, że każde szczotkowanie powinno być uzupełnione nitkowaniem zębów. 

2. Czy technika szczotkowania zębów na okrągło nie jest właściwa?

technika mycia zębów na okrągło

Technika szczotkowania „na okrągło” czyli technika Fonesa zalecana jest do zębów mlecznych u dzieci ze względu na ich rozmiar oraz nadal rozwijający się układ motoryczny u dziecka. U osób dorosłych nie daje pożądanych efektów higienicznych oraz może prowadzić do pojawienia się abrazyjnych ubytków przyszyjkowych.

3. Jak podczas mycia zębów pojawia się pokrwawianie to jaka jest tego przyczyna i co należy zrobić?

krwawienie podczas mycia zębów

Udać się do lekarza dentysty. Krwawienie dziąseł może mieć bardzo wiele przyczyn i żadna z nich nie jest naturalna. Najczęstszą przyczyną krwawienie dziąseł jest kamień nazębny, który kumulując się na granicy zębów i dziąseł powoduje stan zapalny dziąseł, a co za tym idzie krwawienie podczas szczotkowania zębów, ale też może ono wystąpić podczas spożywania niektórych pokarmów np. jabłek. 

4. Dlaczego założona proteza zębowa nie trzyma się mocno?

proteza zębowa nie trzyma się prawidłowo

Jest wiele czynników, które odpowiadają za fiksację protezy w jamie ustnej. Jeżeli proteza się nie trzyma należy udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę i poprawi jej ułożenie i adhezję. Czasami, kiedy wyrostek zębodołowy jest w bardzo dużym zaniku, dochodzimy do momentu kiedy nie ma możliwości stworzenia protezy, która będzie się samodzielnie trzymała w jamie ustnej. W takich przypadkach z pomocą idą kleje adhezyjne do protez. 

Umów się na wizytę!

 

Autorzy.:

Dr.n.biol. Małgorzata Gromadecka – Sutkiewicz

Lek.dent. Aneta Sutkiewicz

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.