Allecoudent

Stomatolog odpowiada - Q&A cz. 3

stomatolog odpowiada pytania do dentysty

Seria “Stomatolog odpowiada” ma na celu dostarczenie jasnych i łatwych do zrozumienia informacji na temat zdrowia zębów. Dowiedz się więcej!

Sprawdź naszą ofertę

1. Czy powinnam iść na przegląd kontrolny jeśli nie widzę przebarwień na zębach i nie wyczuwam językiem dziur?

szczoteczka manualna czy elektryczna

Przegląd jamy ustnej w kontrolowanych odstępach czasu służy temu, aby „dziury” na tyle duże iż są wyczuwalne językiem nie powstały, a kamień nazębny zbiera się najczęściej w miejscach niewidocznych w lustrze, czy przy uśmiechu. Przegląd jamy ustnej służy też kontroli stanu dziąseł, tkanek miękkich, języka i gardła w celu profilaktyki przeciwnowotworowej. 

2. Lepsze są protezy akrylowe, czy porcelanowe?

proteza akrylowa czy porcelanowa korona na implancie
Obecnie na rynku modeli protez jest bardzo dużo. Podstawową różnicą miedzy protezą akrylową a porcelanową jest ich sposób osadzenia. Protezy akrylowe czy częściowe czy całkowite są to protezy ruchome, które należy wyciągać z jamy ustnej na noc, myć 2 razy dziennie i opłukiwać po każdym posiłku. Protezy porcelanowe do których zaliczamy korony i mosty, są to protezy stałe, które osadzane są w jamie ustnej na dedykowany cement i nie mogą być wyciągnięte samodzielnie przez pacjenta. W tym kontekście nie jestem w stanie odpowiedzieć, które są lepsze gdyż każda z nich stosowana jest w zupełnie innych warunkach klinicznych. 

3. Czy wybielanie zębów osłabia szkliwo (jest bezpieczne)? 

czy wybielania zębów osłabia szkoliwo

Prawidłowo przeprowadzone wybielanie pod kontrolą lekarza stomatologa wraz z przestrzeganiem wszystkich obostrzeń nie jest szkodliwe dla szkliwa i jest uznawane jako bezpieczne, jednak każdy przypadek jest inny i każdy z nas ma inne zęby, oraz stopień mineralizacji szkliwa, więc przed podjęciem się zabiegu wybielania należy to skonsultować z lekarzem. 

4. Czy lepiej stosować do czyszczenia zębów szczoteczkę manualną czy elektryczną?

szczoteczka manualna czy elektryczna która lepsza

Obecnie zalecana jest szczoteczka elektryczna pulsacyjno-rotacyjna. Dlaczego? Bo ona praktycznie sama myję zęby. Dzięki temu eliminowane są zdolności manualne osoby, która myje zęby. Nie oznacza to, że szczoteczka manualna to zło i powinna natychmiast wylądować w śmieciach. Przy dobrej technice mycia zębów szczoteczka manualna z powodzeniem oczyszcza je i w równym stopniu zapobiega gromadzeniu płytki oraz powstawaniu ubytków próchnicowych. Zaznaczam tylko, iż każda z tych szczoteczek wymaga dodatkowego użycia nitki dentystycznej do wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych

 

Autorzy.:

Dr.n.biol. Małgorzata Gromadecka – Sutkiewicz

Lek.dent. Aneta Sutkiewicz

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.