Allecoudent

Ubytki klinowe – przyczyny powstawania oraz koszt leczenia

Zdrowe zęby i śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety, czasem, pomimo dbania o higienę jamy ustnej, w zębach pojawiają się ubytki. Choć są one kojarzone przede wszystkim z chorobą próchnicową, mogą mieć zupełnie inne podłoże. Wśród przypadłości niezwiązanych z powszechnie znanymi bakteriami można wyróżnić abrazję, czyli ubytki klinowe. Co jest przyczyną ich powstawania? Ile kosztuje i jak przebiega leczenie braków pojawiających się w zębach?

ubytki klinowe

Czym są ubytki klinowe?

Abrazja w stomatologii oznacza uszkodzenie szkliwa, powstające w wyniku działania czynników mechanicznych. Braki te, od chorób próchnicowych, odróżnia charakterystyczny wygląd – są one błyszczące, gładkie i mają owalny kształt. Ubytki klinowe odsłaniają zębinę o żółtym lub brązowym kolorze tuż przy dziąśle. Zazwyczaj schorzenie dotyka zębów przedtrzonowych, choć nie stanowi to reguły. Ponadto przypadłość może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku.

Sprawdź naszą ofertę

Ubytkom przyszyjkowym zwykle towarzyszy również nadwrażliwość będąca skutkiem odsłoniętych szyjek zębowych. Objawia się ona silnym bólem podczas spożywania kwaśnych, słodkich, gorących lub zimnych napojów albo potraw. Nieprzyjemne jest też szczotkowanie miejsc, w których doszło do uszkodzenia szkliwa. Co więcej, ubytki klinowe w zębach okazują się niezwykle uciążliwe dla osób, którym zależy na zdrowym uśmiechu. Są one także nieestetyczne, co często skutkuje obniżeniem samooceny osoby dotkniętej opisywanych schorzeniem.

W przypadku wystąpienia ubytków klinowych istotne jest szybkie rozpoznanie oraz rozpoczęcie leczenia stomatologicznego, ponieważ przypadłość może się pogłębiać, osłabiając tym samym zęby. To z kolei prowadzi do poważnych chorób takich jak zapalenie miazgi. Ponadto zęby z ubytkami są znacznie bardziej podatne na złamania. Wszystkie skutki abrazji wymagają kontaktu z dentystą, co zazwyczaj wiąże się również z dodatkowymi kosztami.

Ubytki klinowe w zębach – przyczyny powstawania

Ubytki przyszyjkowe, jak zostało już wspomniane, nie wiążą się z chorobą próchnicową. Wśród ich przyczyn wskazywane są natomiast uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj schorzenie jest skutkiem nieprawidłowo wykonywanej higieny jamy ustnej. Pęknięcia szkliwa powstają m.in. w wyniku wkładania bardzo dużej siły w mycie zębów oraz wykonywanie podczas tej czynności ruchów szorujących, zamiast wymiatających, które umożliwiają pozbycie się bakterii oraz resztek jedzenia w sposób bezpieczny dla szkliwa.

Na tworzenie nieestetycznych ubytków klinowych ma wpływ używanie szczoteczki o zbyt twardych włóknach oraz past ścierających. Wśród częstych przyczyn uszkodzenia szkliwa wymieniane są również wady zgryzu. Nieprawidłowe ustawienie zębów nierzadko prowadzi do powstawania w nich widocznych braków. Ubytki tworzą się też przez bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu. Przyczyną abrazji może być także zaciskanie szczęki np. w wyniku stresu lub ze złości.

Przeczytaj także: Objawy i leczenie zapalenia przyzębia

Wpływ na powstawanie ubytków klinowych mają wcześniej niewyleczone braki w innych zębach. Prowadzą one do nierównomiernego rozłożenia siły podczas gryzienia i żucia, a tym samym, uszkodzeń mechanicznych. Ponadto rozwój abrazji często związany jest także z obgryzaniem paznokci czy wkładaniem do ust długopisów oraz ołówków lub innych przedmiotów. Bardzo często robią to nieświadomie nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Ubytki klinowe – leczenie stomatologiczne

Wizyta u stomatologa jest niezbędna w przypadku wystąpienia ubytków klinowych. Leczenie, jak zostało wcześniej wspomniane, powinno rozpocząć się szybko, aby uniknąć poważnych konsekwencji abrazji. Nie należy wprowadzać żadnych terapii na własną rękę, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia stanu szkliwa. Nasi dentyści ocenią stopień zaawansowania schorzenia i na tej podstawie zaproponują bezpieczny sposób na usunięcie powodujących dyskomfort ubytków.

W przypadku niewielkich ubytków klinowych leczenie jest znacznie prostsze. Nierzadko konieczne okazuje się jedynie zmienienie nawyków powodujących uszkodzenia szkliwa oraz dostarczenie do organizmu większych ilości wapnia. Jeżeli schorzeniu towarzyszy ból, lekarz może zalecić stosowanie specjalnej pasty, zmniejszającej uczucie dyskomfortu. Jednak jeśli ubytki przyszyjkowe są duże, należy umówić się na zabieg ich wypełniania.

Wypełnianie ubytków klinowych – cena i przebieg zabiegu

Wypełnianie ubytków klinowych przebiega tak, jak w przypadku braków, których przyczyną jest postępująca próchnica. W tym celu stomatolog odizolowuje uszkodzonego zęba od reszty jamy ustnej, przygotowuje go do zabiegu, wytrawia, a następnie pokrywa żywicą. Tylko dokładnie wykonany zabieg pozwala całkowicie pozbyć się bólu towarzyszącego nadwrażliwości. Powrót do ładnego uśmiechu to również zasługa wypełniania ubytków klinowych. Cena takiego zabiegu zależy przede wszystkim od wielkości braków zębowych, jednak zwykle wynosi od 100 do 220 zł.

Ubytki przyszyjkowe – jak ich uniknąć?

Stomatolodzy z naszej kliniki zawsze podczas leczenia abrazji, próbują dowiedzieć się, co jest czynnikiem powodującym powstanie ubytków przyszyjkowych. Tylko poznanie przyczyn schorzenia u danej osoby, pozwala je wyeliminować i zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu przypadłości. Dentyści nie tylko uczą poprawnego mycia zębów – mogą także pomóc w doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty, która nie będzie podrażniać delikatnego szkliwa. Jeżeli natomiast czynnikiem wpływającym na tworzenie ubytków klinowych jest wada zgryzu, należy rozpocząć leczenie ortodontyczne.

Sprawdź: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

W przypadku wystąpienia bruksizmu lekarz może zalecić noszenie specjalnej szyny chroniącej szkliwo przed ścieraniem. Jeżeli nie chcesz dopuścić do powstania takich schorzeń jak ubytki klinowe, musisz pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, który szybko zauważy występujące nieprawidłowości oraz wprowadzi odpowiednie leczenie, zanim schorzenia zaczną się rozwijać. Tylko kontrole dentystyczne oraz prawidłowa higiena jamy ustnej, pomagają w uniknięciu poważnych chorób zębów nierzadko prowadzących do nieodwracalnych zmian.

Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.