Allecoudent

Straciłam/em ząb! Co dalej?

Utrata zeba

Czasami zdarza się sytuacja bez wyjścia. Ząb jest już tak zniszczony, czy nieszczęśliwie ułamany itp., iż nie pozostaje nic innego jak jego ekstrakcja.

Co z dziurą po wyrwanym zębie?

Pytanie brzmi co dalej? Mamy chodzić z dziurą? Bo przecież z tyłu to nie widać. Niestety takie podejście jest błędne i negatywnie wpływa na nasz układ stomatognatyczny. Układem takim nazywamy zbiór wszystkich tkanek miękkich, mięśni, stawów skroniowo – żuchwowych oraz zębów odpowiadających za pobieranie pokarmów, artykulację dźwięków, wyrażaniu emocji czy oddychaniu. Aby funkcjonował on prawidłowo, potrzebna jest równowaga. Aby ją osiągnąć, zbiór ten musi być kompletny. Oznacza to tyle, że każdy ubytek zęba musi zostać zastąpiony. Przyroda nie lubi i nie akceptuje próżni. Kiedy tracimy jeden ząb, inne znajdujące się w jego sąsiedztwie, dążą do zamknięcia powstałej przestrzeni, przechylając się w stronę ubytku, co skutkuje ich przesunięciem i zaburzeniem zgryzu oraz problemami w okluzji, czyli sposobie, w jaki zagryzamy zęby. Ale to nie wszystko ząb, który niegdyś miał swojego antagonistę, traci go. Jednak zgodnie z zasadami fizjologii dąży on do kontaktu, co w efekcie powoduje, że z czasem zaczyna on „wychodzić” z zębodołu. Taki obraz nazywamy efektem Godona. Nie tworzy się on na przestrzeni tygodni czy miesięcy, ale lat. Nie zmienia to jednak faktu, iż kiedy się pojawi zaczynają się problemy w całym układzie stomatognatycznym.

Umów się na wizytę!

Właściwa higienizacja dla białych zębów

Utrata zębów, skutkować może też zwyrodnieniami stawów czy rozchwianiem tych zębów, które pozostały w jamie ustnej ze względu na ich nadmierne obciążenie. Więc jak tego uniknąć?

Zaburzenie zgryzu

Implant zęba czy most protetyczny?

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest implant zęba. Jest to śruba, która zostaje wkręcona w kość,a na nią osadzana jest korona protetyczna. W ten najbardziej naturalny sposób jesteśmy w stanie odbudować ząb. Istnieją też mosty protetyczne, które dzięki przęsłu, odbudowują brakujący ząb, obejmując przy tym koroną protetyczną zęby sąsiednie. Przy wielu brakach istnieje możliwość odbudowy brakującego uzębienie za pomocą protez ruchomych. Dokładny opis tych metod odbudowania braków znajdą Państwo w kolejnym wpisie.

Proteza zęba
Umów się na wizytę!

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.