Allecoudent

Przebarwienia na zębach - jak sobie z nimi poradzić?

Śnieżnobiały uśmiech stał się jednym z wyznaczników piękna. W wyniku diety, nawyków, uwarunkowań genetycznych lub demineralizacji szkliwa, na zębach często pojawiają się plamy lub przebarwienia. Nie tylko żółte zęby, ale również brązowe czy wręcz czarne plamki mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Przebarwienia na zębach - jak usunąć?

Postrzeganie barw i drobna korekta przebarwień zębów

W 1855 roku standardy postrzegania barw określił francuski chemik Michel Eugène Chevreul w traktacie pt. „The Principles of Harmony and Contrast of Colours, and Their Applications to the Arts”. W swoim opracowaniu zwrócił uwagę na to, że dwa sąsiadujące kolory wpływają na sposób ich jednoczesnego widzenia. W efekcie ludzkie oko zauważa większe różnice barw niż w rzeczywistości, a niektóre identyczne kolory interpretuje jako kolory różne. Zaznaczył również, że w sytuacji, gdy dwa obiekty są oddalone, nie zauważa się między nimi znacznych różnic kolorystycznych, natomiast gdy są przybliżone - różnica wydaje się większa niż w rzeczywistości.

W związku z tym wymyślono, że w drobnej korekcie barwy zębów może pomóc właściwie wykonany makijaż czy dobranie fryzury bądź stroju w odpowiedniej kolorystyce. Takie rozwiązanie często okazuje się dla pacjentów niewystarczające. Wykreowanie popularnego wizerunku z pięknym, wręcz śnieżnobiałym uśmiechem, sprawiło, że na półkach w aptekach oraz drogeriach kosmetycznych zaczęły pojawiać się produkty do samodzielnej korekty barwy zębów.

Dzięki wybranym preparatom dostępnym na rynku można przywrócić pierwotny kolor lub rozjaśnić naturalną barwę szkliwa. W podstawowym podziale środków wybielających do zębów znajdują się właśnie preparaty przeznaczone do samodzielnego stosowania przez pacjentów oraz te, które są wykorzystywane w profesjonalnym wybielaniu zębów w gabinecie. Warto przy tym podkreślić, że tylko preparaty chemiczne można nazwać produktami wybielającymi. W ogólnej sprzedaży znajdują się produkty, których działanie polega na abrazyjnym usuwaniu osadów. Nie wpływają one na barwę szkliwa czy zębiny - są to różnego rodzaju pasty do mycia zębów, gumy do żucia czy płyny do płukania jamy ustnej.

Przyczyny przebarwień zębów

Jeszcze przed zdecydowaniem o tym, w jaki sposób usunąć przebarwienia zębów, należy przeanalizować czynniki, które wpływają na zmianę naturalnego koloru uzębienia. W większości przypadków może to być zaniedbanie, nieodpowiednia dieta, występująca próchnica, demineralizacja szkliwa, a nawet nawyki, takie jak palenie papierosów czy picie kawy lub herbaty.

Przyczyną przebarwień może być także rozwojowe zaburzenie szkliwa, które może wystąpić pod postacią:

  • zmętnień (nieprzezroczystości) - efekt szkliwa spowodowany hipomineralizacją powodującą zmianę w porowatości szkliwa;
  • hipoplazji - defekt ilościowy, którego cechą charakterystyczną jest redukcja grubości szkliwa;
  • przebarwień - dzielonych na zewnętrzne i wewnętrzne - pierwsze wynikają z odkładania się barwników na powierzchni zęba po jego wyrznięciu, z kolei drugie mogą powstać już w trakcie rozwoju zawiązka zęba.

Zaburzenia mineralizacji szkliwa mogą występować zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci w uzębieniu mlecznym.

Rodzaje przebarwień zębów

Przebarwienia zębów można rozróżnić nie tylko ze względu na ich przyczynę, ale również rodzaj. W podstawowym podziale wyróżnia się:

  • Przebarwienia zębów wewnętrzne - powstające na skutek zmiany struktury lub grubości tkanek zębów. Przebarwienie powstaje wówczas w trakcie rozwoju zawiązka zęba lub w momencie jego pokazania się w jamie ustnej.
  • Przebarwienia zębów zewnętrzne - efekt wywołuje odkładanie się barwników na powierzchni zęba po jego wyrznięciu. W przypadku płytki nazębnej jest to kolor żółty/zielony. Przy suplementacji żelaza i azotanu srebra pojawiają się czarne zęby, a chlorheksydyny - kolor brunatny.

Przebarwienia na zębach - jak usunąć?

Sposób usunięcia przebarwień na zębach jest uzależniony od rodzaju i przyczyny występujących nieprawidłowości. Najważniejsza jest konsultacja ze stomatologiem, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie. Jak wcześniej wspominaliśmy - wśród możliwości poprawy barwy zębów wyróżnia się czynniki działające abrazyjnie oraz chemicznie.

Do pierwszej grupy należą zabiegi:

  • scaling - usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków,
  • piaskowanie zębów - usuwanie osadów nazębnych za pomocą silnego strumienia drobin krzemionki.

Wbrew komunikatom, które można usłyszeć w reklamach lub przeczytać na opakowaniach niektórych preparatów, powyższe zabiegi nie mogą być zastąpione żadną pastą do zębów.

Do głównych działań chemicznych zalicza się:

  • wybielanie zębów,
  • zabiegi z zastosowaniem produktów opartych o nadtlenek karbamidu w wysokich stężeniach.

Co oznaczają białe przebarwienia na zębach?

Białe plamy na zębach mogą mieć różne przyczyny, a dokładna diagnoza zależy również od tego, czy przebarwienia występują na zębach mlecznych, czy stałych. Wśród przyczyn wyróżnia się fluorozę, niedobór wapnia, witaminy A, D lub K. U dzieci białe plamki na zębach mogą także oznaczać wrodzoną wadę szkliwa bądź początki próchnicy.

Brązowe plamy na zębach - co to znaczy?

Brązowe przebarwienia na zębach mogą być skutkiem niewłaściwej diety, która zawiera dużo barwników - np. kawa, herbata, a także napoje gazowane. Brązowe plamy to również wynik nieleczonej próchnicy. Taki kolor również może oznaczać fluorozę, jednak w znacznie cięższym stopniu niż przy pojawianiu się wcześniej wymienionych białych plamek. U dzieci czarne zęby mogą pojawiać się od próchnicy butelkowej.

Jak usunąć przebarwienia na zębach - domowe sposoby

Wiele osób zastanawia się, czy można w domowych warunkach usunąć przebarwienia na zębach. Powstają poradniki poruszający temat, jakim jest wybielanie zębów sodą, sokiem z cytryny, a nawet olejem kokosowym. Najlepszym domowym sposobem na uniknięcie i pozbycie się ewentualnych przebarwień, jest stosowanie zdrowej diety, regularne i staranne szczotkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej, a także stosowanie nici dentystycznej.

Należy pamiętać, że każde niepokojące przebarwienia należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem stomatologiem. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu, w którym doradzamy, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Zachęcamy także do bezpośredniego.

Materiał źródłowy: https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/01-2010/062-067.pdf
Umów się na wizytę!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Czy można usunąć przebarwienia zębów w domu?

Tak, jednak nie będzie to profesjonalne usuwanie przebarwień lub wybielanie zębów. Najlepszym sposobem jest staranna i systematyczna higiena jamy oraz regularne wizyty u dentysty.

2. Jak usunąć przebarwienia na zębach po papierosach?

Zauważalne przebarwienia na zębach po papierosach można usunąć poprzez systematyczne i staranne szczotkowanie uzębienia, a także profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia i osadów. Najlepszym rozwiązaniem jest także zmiana nawyków, czyli rzucenie palenia.

3. Czy brązowe przebarwienie zęba może oznaczać chorobę?

Brązowe przebarwienia na zębach mogą oznaczać choroby, takie jak próchnica czy fluoroza. Wśród przyczyn tak widocznych przebarwień można wymienić nieodpowiednią dietę, palenie papierosów oraz powstanie kamienia lub osadu nazębnego.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.