Wstęp
Zatrzymana ósemka? Torbiel, czy zmiana przy wierzchołku zęba? Nic strasznego. W naszej placówce oferujemy bezbolesny, profesjonalny zabieg przeprowadzony przez chirurga szczękowo- twarzowego. Nasi lekarze bezzwłocznie pomogą też Państwu w przypadku bólu i konieczności usunięcie zęba. W Allecou Dent stawiamy na profesjonalne oraz bezstresowe ekstrakcje w znieczuleniu miejscowym.
Dziedziną medycyny, w ramach której przeprowadza się operacyjne leczenie jamy ustnej, jest chirurgia stomatologiczna. Do tych usług dentystycznych można zaliczyć między innymi ekstrakcję zęba, resekcję wierzchołka korzenia, usunięcie torbieli kości i inne specjalistyczne zabiegi w obrębie jamy ustnej, które mają na celu wyeliminowanie ognisk zakażenia, stanów zapalnych i zniwelowanie bólu.
Zabiegi chirurgii stomatologicznej wspierają inne dziedziny leczenia dentystycznego. Wspomagają endodoncję i przygotowują do leczenia protetycznego lub ortodontycznego. Często takie zabiegi chirurgiczne są również ostatnią deską ratunku, w sytuacji, gdy stomatologia zachowawcza nie jest wystarczająca. W wielu przypadkach chirurg stomatolog współpracuje również z logopedą, onkologiem, chirurgiem szczękowym czy stomatologiem ogólnym. Wspólne działanie może przywrócić pacjentowi zdrowie i funkcjonalność układu stomatognatycznego.
Zęby mądrości – czym się charakteryzują?
Często w trakcie kontrolnego przeglądu lub podczas oceny zdjęcia pantomograficznego zostajemy poinformowani przez lekarza, iż do ekstrakcji jest trzeci ząb trzonowy (potocznie: usunięcie ósemki, zęba mądrości). W celu wykonania tego zabiegu proszeni jesteśmy zgłosić się do chirurga szczękowo-twarzowego, czy też chirurga stomatologicznego. Pierwsza myśl? Ojej, operacja! Ale jak tak naprawdę jest z usuwaniem ósemek?
Kiedy usuwanie ósemek okazuje się konieczne?
Trzecie zęby trzonowe, potocznie nazywane ósemkami są to zęby, które jako ostatnie pojawiają się w jamie ustnej człowieka. Stąd też wzięła się ich kolokwialna nazwa: zęby mądrości. Podczas ich erupcji jesteśmy już dorosłymi ludźmi. Jednak bardzo często zdarza się tak, że zęby te nie mogą się wybić i pozostają częściowo lub całkowicie zatrzymane w kości. Dlaczego tak się dzieje?
W trakcie zmian, które na swojej drodze spotkał człowiek zmieniła się nie tylko technika czy higiena, ale również rodzaj spożywanego pokarmu. Obecnie nasza dieta składa się z pokarmów miękkich czy też półmiękkich w przeciwieństwie do naszych przodków, których dieta bogata była w składniki twarde i cięższe do rozdrobnienia. Z biegiem czasu i ewolucji nasza jama ustna stała się mniejsza. Przestaliśmy potrzebować dodatkowych trzonowców przez co zaczęły one zanikać w populacji, a tam, gdzie się pojawiają, raczej powodują problemy, niż wpływają korzystnie na układ stomatognatyczny.
Warto zaznaczyć, że układem stomatognatycznym nazywamy zbiór tkanek, narządów, nerwów i naczyń, które odpowiadają za żucie, artykulację dźwięków, połykanie czy oddychanie.
Czy zamiast usuwać zęby mądrości, można je leczyć?
Najczęściej za konieczność ekstrakcji ósemek (zębów mądrości) odpowiada ich położenie względem innych zębów. Mogą one powodować resorpcję siódemki czy też ze względu na brak możliwości utrzymania prawidłowej higieny przy zębie częściowo wyrżniętym, próchnicę czy stan zapalny tkanek otaczających koronę takiego zęba.
Zgłaszamy się wtedy do lekarza stomatologa z dużym bólem zęba, czasami nawet z opuchlizną. Kiedy lekarz widzi, iż położenie zęba sprzyja powstawaniu tego typu stanów zapalnych, może zadecydować o konieczności wyrwania ósemki prewencyjne, czyli zapobiegawczo. Pamiętajmy, że stan zapalny wokół zęba, jest przeciwwskazaniem do ekstrakcji. Lepiej więc nie doprowadzać do powstania go, niż potem go leczyć.
Jak się przygotować do zabiegu ekstrakcji ósemki?
Ósemki nie nadają się też do leczenia endodontycznego. Dlaczego? Są to zęby o bardzo zróżnicowanej budowie. Nie jesteśmy często w stanie ocenić ilości kanałów w takim zębie, nie mówiąc o dostępie do nich, który jest bardzo utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy do uzyskania. Więc kiedy dochodzi do martwicy miazgi, ząb taki klasyfikuje się do ekstrakcji.
Kolejnym częstym powodem do są wskazania ortodontyczne, wydane przez lekarza ortodontę.
Usuwanie zębów mądrości – wskazówki związane z zabiegiem
Jak to często w życiu bywa, każdy lekarz troszkę inaczej postępuje podczas przeprowadzania różnorodnych zabiegów. W przypadku chirurgicznego usuwania ósemek w naszej placówce zawsze wykonuje się go w ramach dwóch wizyt. Pierwsza jest to konsultacja. Na tę wizytę proszeni są Państwo o wykonanie i przyniesienie ze sobą zdjęcia pantomograficznego. Dzięki temu chirurg oceni położenie zęba, szacowany czas trwania zabiegu oraz jego koszt. Wytłumaczy też Państwu na czym polega taki zabieg, z czym jest związany i jakie mogą pojawić się po nim powikłania.
Zrozumienie przebiegu zabiegu, jest istotne dla pacjenta, a brak presji wynikającej z faktu, iż za chwilę taki zabieg zostanie wykonany, dużo łatwiej jest się skupić na tym co nas interesuje, a potem przyswoić sobie nowe wiadomości i przed samym zabiegiem dopytać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Na drugiej wizycie, po wypełnieniu formalności siadają Państwo na fotel stomatologiczny i zostają znieczuleni miejscowo.
Możliwe problemy podczas wyrywania ósemki
Sam zabieg jest bezbolesny i w zależności od wielu zmiennych może trwać od 15 minut nawet do dwóch godzin. Po ekstrakcji proszeni są Państwo o stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych, które zostaną Państwu przekazane.
Najważniejsze zalecenia:
- Niejedzenie i niepicie przez 2 godziny,
- Trzymanie tamponu chirurgicznego przez 30 minut,
- Stosowanie zimnych okładów przez 3 kolejne dni w sekwencji 5x20, czyli 5 razy dziennie po 20 minut,
- Od drugiej doby, można stosować płukanki na bazie chloreheksydyny, która działa odkażająco, przez co możemy zapobiec powstawaniu powikłań w postaci zapalenia zębodołu,
- Przez pierwsze 3 dni od zabiegu usunięcia zębów mądrości prosi się również o niewykonywanie wysiłku fizycznego, nieschylanie się, niedźwiganie ciężarów, niepicie przez słomkę,
- Przez pierwsze 24 godziny odradza się również palenia papierosów.
Usuwanie zębów mądrości – cena
Jak każdy zabieg i wyrywanie zębów mądrości obarczone jest kilkoma możliwymi powikłaniami. Do najpoważniejszych, ale zarazem najrzadszych, należy uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego oraz złamanie trzonu/ gałęzi żuchwy. Do częstszych powikłań należy złamanie guza szczęki, czy też wytworzenie połączenia ustno-zatokowego. Dzieje się tak tylko w przypadku zębów górnych. Co wtedy? Guz szczęki, jeżeli istnieje taka możliwość, jest unieruchomiony do zrośnięcia lub usuwany razem z zębem. Natomiast połączenie ustno-zatokowe jest zamykane, a Państwo dostają antybiotyk i krople do nosa w ramach zapobiegnięcia zapalenia zatoki.
Najczęstszymi powikłaniami są jednak te najmniej groźne, czyli zapalenia zębodołu, które objawiają się bólem okolicy operowanej. W tym wypadku zgłaszają się Państwo do placówki w celu wykonania opatrunku chirurgicznego, który pozwoli wyleczyć taki stan.
Drugim powikłaniem po zabiegu usunięcia ósemki jest suchy zębodół. Powstaje on wtedy, kiedy skrzep powstający w zębodole wypadnie i zostaje nam pusty zębodół z odsłoniętą kością, co daje również duże dolegliwości bólowe. Obu tych powikłań można uniknąć, stosując się do zaleceń pooperacyjnych. Zabieg chirurgicznego usuwanie zębów mądrości jest skomplikowany i ciężki, ale często konieczny. Nasz chirurg jest lekarzem o wieloletnim doświadczeniu klinicznym, więc gwarantujemy najwyższy poziom wykonywanej usługi.
Usuwanie zębów mądrości – cena
Warto zaznaczyć, że cena usunięcia ósemki może zależeć od wielu czynników, w tym poziomu skomplikowania całego zabiegu, trudności związanej z całkowitą ekstrakcją, a także sposobem osadzenia zęba. Ocena dokonywana jest na pierwszym spotkaniu i wtedy też pada konkretna kwota. Zakres cen wyrywania ósemek znaleźć można w cenniku usług dentystycznych Allecoudent.