Allecoudent

Białe plamy na szkliwie. Przyczyny i leczenie

Białe plamy na szkliwie. Przyczyny i leczenie

Demineralizacja najbardziej powierzchownej warstwy szkliwa, powszechnie określana jako białe plamy na zębach, to dość powszechny problem, który może wpłynąć na estetykę uśmiechu. Przebarwienia te mogą pojawić się na zębach z różnych przyczyn, a zrozumienie ich pochodzenia jest kluczowe w celu wyboru odpowiedniego leczenia.

Sprawdź naszą ofertę

Przyczyny białych plam na zębach:

  • Próchnica

Jednym z głównych powodów pojawienia się białych plam na zębach jest próchnica. Plamy te mogą być początkowym etapem rozwoju próchnicy i sygnalizować demineralizację szkliwa- nazywamy je próchnicą początkową.

  • Nadmiar fluoru

Nadmierna ekspozycja na fluor przyswajany drogą pokarmową (np.w wodzie pitnej) u młodych osób, zwłaszcza w okresie rozwojowym, prowadzi do zaburzeń w procesie tworzenia szkliwa. To zjawisko nazywa się fluorozą.

  • Uszkodzenia mechaniczne

Urazy lub ścieranie zębów, mogą prowadzić do powstania przebarwień w postaci białych plam, które różnią się od naturalnej barwy szkliwa.

  • Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa to stan, w którym w trakcie ciąży szkliwo zęba u rozwijającego się dziecka nie zostanie odpowiednio zmineralizowane podczas rozwoju płodowego, czego skutkiem jest pojawienie się białych plam na zębach dopiero co wyrzynających się u dzieci.

Leczenie białych plam na zębach:

Leczenie białych plam na zębach zależy od ich przyczyny. Oto kilka możliwych podejść:

  • Zapobieganie

Najlepszym podejściem jest zapobieganie białym plamom poprzez utrzymywanie zdrowej diety, systematyczną higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty.

  • Zmiana nawyków żywieniowych

Jeśli białe plamy są wynikiem próchnicy powstałej w skutek złych nawyków żywieniowych lub higieny jamy ustnej, zmiana diety i nawyków może pomóc w zapobieganiu ich powstawaniu. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest eliminacja z diety tzw. produktów kariogennych, czyli takich o wysokim potencjale próchnicotwórczym. Należą do nich m.in.: miody, ciasta, słodycze, słodzone napoje, soki owocowe, napoje energetyczne i izotoniczne, dżemy, kisiele i budynie.

  • Fluoryzacja

W przypadku białych plam spowodowanych nadmiarem fluoru w diecie lub próchnicą, lekarz stomatolog może zalecić fluoryzację, które pomaga w remineralizacji szkliwa “od zewnątrz”. Zabieg ten polega na aplikacji specjalnego preparatu z wysoką zawartością fluoru na przebarwione powierzchnie zębów.

  • Infiltracja żywicą Icon

Jest to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, który polega na nałożeniu specjalnego preparatu- żywicy Icon- na przebarwione białe plamy. Zabieg odbywa się bez ingerencji w tkanki zęba. Białe plamy zostają zinfiltrowane (“wypełnione”) płynną żywicą, co sprawia, że upodabniają się wyglądem do zdrowego szkliwa, które je otacza. Ta forma leczenia nie może być przeprowadzana u osób w każdym wieku.

  • Licówki

Jest to leczenie wymagające ingerencji w twarde tkanki zęba, jednak jeśli plamy są estetycznie nieakceptowalne, można rozważyć założenie licówek, które zakryją te przebarwienia i nadadzą zębom naturalny wygląd.

Białe plamy na zębach nie muszą być trwałym problemem. Ważne jest, aby skonsultować się z dentystą, który oceni przyczynę plam i zaleci odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że regularna opieka stomatologiczna i zdrowy tryb życia są kluczowe dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu.

Allecoudent - gabinet stomatologiczny

Allecou Dent to specjalistyczny gabinet stomatologiczny istniejący od 1975 roku, założony w Poznaniu. Nasz gabinet zapewnia kompleksowe usługi stomatologiczne. Centrum Allecou Dent koncentruje się na profesjonalnej opiece z zakresu chirurgii szczękowo–twarzowej, chirurgii stomatologicznej, implantologii, endodoncji, protetyce, dobry stomatolog Poznań.

logo biale

Gabinet stomatologiczny Allecoudent
60-266 Poznań, Polska
ul. Głogowska 109,

61 8 664 100
www.allecoudent.pl

dobry stomatolog Poznań, gabinet stomatologiczny

Ostatnie aktualności

Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.