
Urazy zębów powstają w różnych okolicznościach, jednak najczęściej powstają wskutek urazu mechanicznego. W takiej sytuacji najlepiej udać się do stomatologa, aby zapobiec dalszym powikłaniom i zadbać o zdrowie oraz estetykę uśmiechu.
Urazy zębów powstają w różnych okolicznościach, jednak najczęściej powstają wskutek urazu mechanicznego. W takiej sytuacji najlepiej udać się do stomatologa, aby zapobiec dalszym powikłaniom i zadbać o zdrowie oraz estetykę uśmiechu.
Wizyta adaptacyjna ma na celu zapoznanie dziecka ze specyfiką pracy stomatologa. Powinna odbywać się bez stresu, w gabinecie przyjaznym dla najmłodszych. Dzięki temu dziecko pozbędzie się strachu i pozwoli się przebadać podczas kolejnego spotkania z dentystą.
Kserostomia, inaczej suchość jamy ustnej, to dolegliwość, która dotyczy nawet 10% populacji. Ma ona ścisły związek ze zmniejszonym wydzielaniem śliny w jamie ustnej. Przypadłość ma różne przyczyny i niesie za sobą przykre konsekwencje w postaci zwiększonej podatności na choroby jamy ustnej.
Efektem ubocznym ekstrakcji zęba jest obrzęk, lub też powszechniej znana wśród pacjentów "opuchlizna". Po upływie 48 godzin powinna zacząć ustępować samoistnie, choć w pewnym stopniu może utrzymywać się nawet do 7 dni. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy mimo upływu czasu nadal się utrzymuje? Jak zniwelować opuchliznę? Odpowiadamy!
Licówki to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego w formie cienkiej nakładki, które cementuje się do przedniej części zęba. Przywracają piękny uśmiech i dodają pewności siebie. Pacjent musi jednak zdecydować się na konkretny rodzaj licówek: kompozytowe lub porcelanowe. Przedstawiamy różnice między materiałami, a także wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Implanty zębowe to jedno z najskuteczniejszych i najbardziej estetycznych rozwiązań w przypadku utraty zębów. Ich trwałość może wynosić nawet kilkadziesiąt lat, jednak kluczowym czynnikiem decydującym o ich długowieczności jest odpowiednia pielęgnacja. W przeciwieństwie do naturalnych zębów, implanty nie są podatne na próchnicę, ale niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do zapalenia tkanek wokół nich, a w konsekwencji – do ich utraty. Jak zatem prawidłowo dbać o implanty, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata?
Utrata zębów to problem, który nie tylko wpływa na estetykę uśmiechu, ale również na zdrowie jamy ustnej i komfort codziennego funkcjonowania. Współczesna protetyka oferuje kilka skutecznych rozwiązań odbudowy braków zębowych – wśród najpopularniejszych są protezy zębowe oraz mosty protetyczne. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego wybór odpowiedniej metody powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Czym różnią się protezy od mostów? Które rozwiązanie będzie lepsze w danym przypadku?
Zapoznaj się z polityką prywatności serwisu.